avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate aallyah9

Activitate aallyah9

Buna ziua
Copilul meu a implinit 2 ani pe 10 ianuarie 2018 si totusi primesc in continuare pe card suma de 850 lei, probabil reprezentand stimulentul de insertie + alocatia. S-a schimbat legea, era pana la implinirea de 2 ani a copilului? Risc sa am poprire pe cont? Cum trebuie sa procedez in cazul in care se sesizeaza ca nu am acest drept?
Si daca introducerea datelor din CIM nu se face in aceeasi zi cu introducerea datelor personale?
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o problema
Cu data de 10.11.2017 urma sa se produca efectele pentru un CM. Pe data de 09.11.2017, din neatentie/graba am introdus doar datele personale ale angajatului, in ziua respectiva realizandu-se si exportul in reges. Astazi, 10.11.2017, in Raport salariati, respectivul angajat nu apare, daca doresc sa modific/radiez sau corectez cu datele despre functie, salariu, norma, nu mi-l gaseste. La Salariati/modificare sau corectie imi salveaza datele fara permisiunea de-a merge mai departe. Cu alte cuvinte in noul angajator apare inregistrat dar numai cu datele personale. Cum rezolv situatia pentru ca nu doresc sa ramana fara o zi cu CM neactivat, fara salariu de incadrare etc

Multumesc
Si cum pot dovedi? Care sunt pasii de urmat ? Conform unei sugestii (anterioare discutiei) de la un domn avocat, ar trebui sa ma adresez instantei? Care-i procedura? Pot merge sa ma reprezint singura? Va rog indrumati-ma!
Daca doi din cei trei copii sunt in grija mea, iar eu nu iau pensie de intretinere decat pentru unul, si aceea mica, pot face o sesizare in instanta? Cu 350 lei nu se descurca nimeni sa intretina doi copii. Si da, el detine doua autoturisme, apartament cu ipoteca inchiriat la alte persoane, pamanturi agricole , SRL cu profit si peste 2000 ron salar din armata
Unde ar trebui sa merg sa solicit actele doveditoare ptr acest lucru? Va intreb fiindca lunar primesc o suma modica de 350 lei ca pensie de intretinere in conditiile in care are firma+ vechime in Mapn
La veniturile obtinute la un SRL activ, al fostului sot. Dupa ce a aflat ca este actionat in judecata pentru plata pensiei de intretinere, s-a trecut in acte ca si administrator neremunerat, desi initial firma era a lui si al surorii ca si asociat
Un contract de munca a fost inregistrat in Revisal cu functia si salariul brut gresit. Pe 6 noiembrie am facut modificarea fara transmitere la ITM. In ce forma legala trebuie sa actionez? Salariatul este cel care a sesizat greseala.
Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca la 1/6 din cuantumul veniturilor cu obligatie de plata a pensiei de întretinere copil se include si veniturile obtinute ca asociat al firmei. SRL-ul este activ, neplatitor de TVA si cu profit
Discuție PFA in SRL
Buna ziua
Pot transforma un pfa in SRL pentru deschiderea unui magazin naturist? Implica costuri mai mari decat as infiinta un SRL?
Multumesc