avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1339 soluții astăzi
Forum Activitate Nelutus

Activitate Nelutus

Răspuns la discuția Executare silita imobil comun
Imobilul(garsoniera) este cu legea 112. S-a facut in aprilie 2011 o promisiune de vanzare-cumparare intre proprietari si cumparator intrucat contractul de vanzare-cumparare se putea face doar in 2013. s-a platit aproape toata suma. S-a notat in Carte Funciara promisiunea, s-a predat posesia imobilului la data respectiva. In octombrie 2011li sa adus la cunostiinta printr-o somatie ca imobilul va fi executat silit de o banca de la care proprietarii au primit un credit de nevio personale in 2007.Creditul a fost luat doar de unul din soti. In acest caz banca poate executa imobilul intreg s-au partial?Exista vreo posibilitate ca promitenti cumparatori sa ramana in imobil?
Se poate executa silit un imobil(garsoniera) de catre o banca daca creditul pentru nevoi personale al proprietarilor a fost acordat doar pe unuia dintre soti in anul 2007?
Intrebarea noastra este daca conform Noului Cod Civil se poate executa silit acest imobil.
Multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,
as avea o intrebare intrucat sunt intr-o situatie neplacuta:
in luna aprilie anul acesta am facut o promisiune de vanzare-cumparare la notar pentru un apartament. Mentionez urmatoarele:
- apartamentul este cu legea 112 iar actul final se poate face in februarie 2014. intrucat doar atunci expira vanzatorilor interdictia de instrainare de 10ani.
- pretul apartamentului era de 15.000 euro iar in promisiune am achitat 14.500 euro, diferenta de 500 euro se va achita in februarie 2014.
- extrasul de Carte Funciara era curat, in sensul ca, in afara de interdictia de instrainare de 10ani in favoare ILL, nu era notat nimic altceva.
- certificatul fiscal era la zi.
- promisiunea de vanzare-cumparare a fost notata in CF. Am primit si un CF care atesta aceasta.
- odata cu promisiune de vanzare-cumparare am specificat ca posesia apartamentului se preda la momentul semnarii acesteia. Am incheiat si o procura generala de administrare si o procura speciala in care este specificat ca ne putem adresa tuturol organelor de stat, directia fiscala, etc in numele vanzatorilor si pentru ei.
Problema este urmatoare: in cursul zilei de astazi am primit o comunicarea din partea oficiului de cadastru si publicitate imobiliara in care ne arata ca se noteaza o somatie de plata pentru recuperarea creantei cu suma de 24.000 euro reprezantand debit datorat unui contract de credit + dobanzi + penalitati de catre proprietarul apartamentului.
Intrebarea este ce putem face in cazul acesta?
suntem o societate din Sibiu care a cumparat o masina prin Impuls Leasing cu modalitate de plata: 50% din valoare la semnarea contractului de leasing iar 50% dupa 14 luni. Dupa ce au trecut 12 luni de la semnarea contractului am cerut o reesalonare a ratei de 50% pe o perioada de 2-3 ani. Ca urmare, aceasta cerere ni s-a aprobat pe 34 luni. Cerere de reesalonarea a fost facuta in februarie 2010. Ulterior aprobarii ni s-au cerut tot felul de acte pe care le am trimit in timp scurt. Problema este ca de vreo luna de zile primim somatii prin sms, e-mail si telefon prin care ni se spune ca nu am platit rata de 50% si urmeaza sa ne ia masina. Nu reusim sa-i contactam la nici un numar de telefon deoarece nu raspunde nimeni niciodata pe oricare telefon am suna. Iar cand ne raspund prin e-mail (foarte rar), ne spun ca este totul ok si o sa primim actul aditional si factura de 50% se va anula. Pe o perioada de 2-3 saptamani angajata de la Impuls Leasing cu am tinut legatura, a fost in concediu si nimeni altcineva din aceasta firma nu ne putea da relatii despre situatia noastra. Problema este ca timpul trece si nu ar fi exclus sa ne ia masina.
Dorim sa stim daca exista o cale legala prin care am putea rezolva aceasta problema si unde ne putem adresa (noi detinem toate e-mailurile, faxurile cu tot ce sa intamplat pana in prezent).

Va multumim anticipat si va rugam sa ne ajutati.
Buna ziua,

as dori sa stiu ce se intampla in cazul in care am facut un contract de imprumut cu garantie imobiliara daca nu restitui suma imprumutata la timp: pierd imobilul cu care am garantat? Care sunt procedurile?
Multumesc