avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate Dani@

Activitate Dani@

In ce conditii pot deveni mediator?Care sunt etapele si conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a putea deschide un cabinet de mediere?Este necesar sa am studii juridice sau pot deschide cabinet de mediator cu un partener avocat?
Răspuns la discuția Certificat energetic
Multumesc pentru precizari si pentru rabdare.Dvs. vorbiti dpdv juridic,dar fiscul poate impozita venitul meu pe baza unui contract expirat?Ei tin oare cont de prevederile art. precizat de dvs .?Sau nu ii deranjeaza acest amanunt atata timp cat eu declar venitul si platesc impozit?Iar chiriasul ma gandesc ca foloseste acest contract la decont pentru ca insista sa facem contract.
Răspuns la discuția Certificat energetic
Asa am procedat pana acum si asa credeam ca e corect.Aveam contract pe cate un an si il reinoiam de fiecare data in ideea ca se renegocia chiria,dar acum intentionez sa o pastrez pe cea de pana acum,iar chiriasul e acelasi de cativa ani.Daca nu e neaparat necesar nu as mai face cozile de la adm financ. ca sa depun Act Adit sau alt Contract.Dar inca nu am vorbit cu chiriasul.El s-ar putea sa aiba probleme cu decontul poate,pentru ca este o firma.
Răspuns la discuția Certificat energetic
Multumesc.Deci pot depune Actul Aditional de prelungire a Contractului de Inchiriere fara Certificat Energetic si ei trebuie sa-l inregistreze si sa-l ia in considerare.
Răspuns la discuția Certificat energetic
Am intrebat la adiminstratia financiara si mi-au spus ca tot trebuie certificat energetic la prelungirea contractului.Exista temei legal?
Am un apartament inchiriat (ca proprietar) ,iar contractul va expira in curand.Pot face un Act Aditional de prelungire a Contractului pentru a nu mai fi nevoie de certificat energetic,pentru ca la incheierea unuia nou va trebui sa fac acest certif.energetic,din cate stiu eu.
Noile reglementari legislative au introdus obligativitatea platii CAS-ului pentru asociati ?Eu si sotul meu suntem asociati unici la firma noastra dar nu cu contract de munca .Trebuie sa platim CAS daca firma este fara profit?
In cazul concedierii conf.art.65 alin1 in cazul in care firma este in procedura de lichidare trebuie sa se faca intai o notificare catre angajat in care se precizeaza motivul concedierii (inceperea procedurii de lichidare)si se mentioneaza nr. de zile de preaviz si apoi se emite decizia de concediere individuala cu data imediat urmatoare terminarii preavizului dar inaintea datei de radiere a firmei?
Din punctul de vedere al angajatorului este mai simplu sa isi dea demisia angajatul sau sa se incheie CIM prin acordul partilor?
Ce obligatii am eu ca firma in cele 2 cazuri?
Daca firma este in curs de lichidare ce trebuie sa fac pentru a incheia CIM al angajatilor?Notificare cum ca se dizolva firma si apoi decizie de concediere conform art.65 alin 1 cu preaviz de min 15 zile lucratoare?