avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate carmenconstantin

Activitate carmenconstantin

Va rog sa ma lamuriti. Daca eu i-mi recunosc copilul conform procedurii (declaratie in fata ofiterului de la registru civil) fara ca mama sa fie de acord sa-mi recunosc copilul, ..Ce trebuie sa faca ca sa apar in certificatul de nastere ca tata in locul liniutei.??.Repet ca mama se opune la aceasta recunoastere dar am testul ADN ce confirma faptul ca sint tatal acestui copil..M-i sa spus ca fara acordul mamei niciodata nu se fac mentiuni in CN al minorului .. E adevarat? Trebuie o hotarire judecatoaresca ca sa fiu trecut in CN ca tata??
Va multumesc tuturor..
Răspuns la discuția Retinere a copilului de tata
Eu nu vreau sa-l rapesc ... vreau doar sa am o legatura cu copilul dar cum atit bunica cat si mama copilului se opun nu stiu ce sa mai fac ... am 4 ani decand asteptsa-l vad dar cum apare si dispare copilul la buna placere a mamei nu mai stiu cum sa reacctionez ... adica care e dreptul bunicii si de ce e superior cu al meu daca tot e abandonat in Romania la o bunica nu inteleg de ce nu l-as putea tine eu la mine pina cand instanta va hotari ...eu oricum aceasta saptamina vio deschide o acctiune de incredintare a minorului si voi cere si un program de vizita ...frica mea e ca ele se folosesc de acel pasaport in care ea apara ca mama singura si tata natural ?? Ce se poate intimpla daca il iau acasa si cer o ancheta sociala la mine acasa sa vada ca minorul nu o duce rau ?? Cat timp il pot tine ??
Va rog sa i-mi raspundeti la aceasta intrebare ...Copilul meu dintr-o relatie de concubinaj l-am recunoscut ulterior nasterii pentru ca "Buna sa mama " nu a fost deacord si a inscris copilul la registrul civil ca ""--fara tata"" Eu l-am recunoscut acum in fata ofiterului de la starea civila ... pina in prezent cum mama copilului anu ·a binevoit·" nu am putut vedea copilul si mai ales ca circula cu copilul cum vrea ca eu nu sunt trecut ca tata in fostul certificat de nastere , e normal ca are acest drept... dar acum binenteles o sa cer sa fie ridicat acest pasaport .... Mai recent am aflat ca mama" fostei" deci bunica minorului a venit cu acest copil in Romania in baza unei imputerniciri de la un notar din strainatate ...Daca eu am in posesie actul de nastere al copilului unde reiese ca tatal acestui copil sint EU pot merege sa iau copilul la mine acasa pentru ca in conditiile unde al tine acum sint deplorabile nu va mai spun ca nu au nici un venit ....Mama copiluli e bine mersi in strainatate si""" normal""" o incurca acest copil in noua viata a ei sentimentala #-o
Eu tot ce doresc e sa-i ofer acestui copil un camin cat mai decent si o viata cat mai buna cu o educatie normala unei familii traditionale ... Va rog sa ma clarificati in aceasta nedumerire.. Se poate intimpla ceva ilegal daca eu i-mi iau copilul din parc si-l duc la mine acasa ca doar bunica lui nu e mama copilului oricata imputernicire notariala ar avea ea .... Eu am certificatul si declaratia in fata ofiterului de stare civila unde sunt trecut Tata....Va multumesc
Am uitat sa adaug o intrebare As putea pastra copilul la mine pina cand instanta va decide cine va avea tutela sau daca se prezinta mama minorei automat i se va incredinta ei ??
Va multumesc pentru ajutor si binenteles pentru rabdarea dumneavoastra. Dar cred ca un aspectdin aceste intrebari nu a ramas clar ..Eu nu sint inscris nici in actul de nastere al copilului din Spania asa ca : Cum e posibil sa scot duplicat de pe actul copilului din Romania se poate elibera acest duplicat daca eu nu apar in nici un act oficial ca tata al copilului???? In ceea ce priveste fetita are numai 4 ani asa ca nu cred ca e nevoie sa fie audiata in acest proces ..Am ace doveditoare atit cat si martori,filmari video de unde reiese cu claritate atasamentul fetitei de mine si viceversa ,,,Dar in fine cred ca m-ati inteles si va multumesc daca i-mi puteti raspunde la aceasta ultima intrebare... stiu ca sint insistent dar cum nu am alta prioritate in viata de moment decat sa-mi pot educa copilul va rog sa ma scuzati si sa-mi oferiti ingaduinta ...Va multumesc anticipat
As dori deasemeni sa va intreb daca eu voi pune in miscare aceasta procedura de incredintare a copilului si mama fetitei nu se prezinta poate instanta sa-mi ofere spre incredintare fetita mie...Specific ca am o situatie materiala buna o activitate laborala sigura si in afara de asta mai am un copil de care ma ocup cu foarte multa grija dar care se afla la mama ei si care din momentul divortului sintem prieteni foarte buni in interesul copilului si care e dispusa sa se prezinte in instanta in favoarea mea ca martor. Trebuie instanta din Romania sa o citeze in Spania ca sa se prezinte cu fetita in Romania sau doar in Romania la ultimul domiciliu cunoscut??
Va multumesc din tot sufletul pentru aceasta "unda de lumina " in legatura cu acest certificat .. Acum intrebarea este ? Eu sau persoana Imputernicita (avocat) poate scoate un duplicat sau o copie al certificatului de nastere al copilului fara ca mama sa sa-si dea acordu.... binenteles aceasta persoana sau avocatu-l cand va face cererea de duplicat va avea in posesie declaratia mea de recunoastere a copilului??Oricum ea nu stie ca e in Spania si nici nu are cine s-o anunte..Eu tot ce am e o copie de aici din Spania de cand s-a nascut fetita si a fost inregistrata, dar cum copii nascuti din cetateni straini pina la 14 ani ramin cetateni ai tarii de origine al parintilor a trebuit sa inscriem fetita in Romania, . Dar banuiesc ca cei de la registru civil au in baza de date ca acest copil nu are nimic inscris in rubrica Tata din certificatul de nastere,.. sau cum obtin aceasta copie ca sa fac declaratia si sa schimbam certificatul..Judecatorul din Spania mi-a zis ca daca aduc acte din romania (o copie CN) i-mi acorda automat un regim (program) de vizita pina la procesul de stabilire a custodiei copilului..Va rog din suflet sa ma informati in legatura cu acest CN si cum pot cat mai repede obtine schimbarea lui ...
Va multumesc tuturor pentru colaborare.. Cunosc Domiciliul mamei din romania atit cat si pe cel din Spania , In ceea ce priveste testul ADN nu pot face nimic deoarece nu pot lua copilul cu mine si nimeni nu poate face acest test (legal) fara acordul tutorului, eu am un test de la un laborator din Israel dar din punct de valoare Juridic nu poate fi prezentat in instanta ca dovada e doar o dovada pentru mine ca acest copil e al meu. testul e cu o probabilitate de 999.99 deci e clar ..Mai comenta cineva sa nu mai trimit bani , aveti perfecta dreptate dar problema e alta ...acest copil daca eu caut doar probe pentru proces nu va suferi daca nu are bani pentru necesitatile copilariei cat si pentru alimente ,stiu ca e la limita santajului emotional ceea ce mi se intimpla dar mai stiu ca e un copil ce nu are nici o vina ...Va rog sa ma lamuriti daca ma prezint in fata ofiterului de la starea civila si recunosc acest copil ,se paote face fara acordul mamei si fara a detine eu certificatul de nastere al copilului..??.Pot face aceasta declaratie la ambasada Romaniei din Spania ??? Apoi cu siguranta voi incepe o procedura penala dar acum totul e de durata cred ca ma usuc pe picioare cand stiu ca vacanta bate la usa si nici cele 2 minute ce o vedeam in curtea scolii no s-o mai pot face .Cateodata ma pun la gardul scolii ca sa o vada prin gard cand o scoate din clasa in curte. Simt ca mor .. VA ROG AJUTATIMA ...Va multumesc tuturor colaboratorilor pentru aceasta colaborare..
Va salut , va rog daca cineva ma poate ajuta sa-mi explice cum sa recunosc un copil asumindu-mi obligatiile si drepturile de tata cu toate ca mama minorei se opune..
Dar mai bine sa va explic un pic din istoria aceasta atit de dureroasa ptr mine cat si pentru copil..
in anul 2006 sa nascut fiica mea si din unele motive bine intemeiate nu am putut fi prezent la starea civila din Spania ca sa pot recunoaste acest copil, dar in schimb am colaborat financiar la cresterea acestui copil numa din transferuri bancare doveditoare se aduna o suma de 37.000 euro pina in anul 2008. Nu va mai spun cat am colaborat fara sa am acte doveditoare dar in schimb am foarte multi martori. Precizez ca mama minorei e cetatean roman si minora este inregistrata in Romania. Am avut o relatie de concubinaj cu mama minorei din anul 2003 pina in anul 2009 decembrie..In anul 2008 am reluat dupa un timp conviventia cu aceasta persoana caremi-a zis ca o sa vina timpu sa recunosc si copilu ca nu e graba ..Anul trecut in 2009 am fost cu totii in romania sa inregistram copilul dar ea pe ascuns ia scos pasaportul (cum eu nu figuram in actele traduse din spania , a avut acest drept ) a luat copilul si a plecat in spania la un amant al sau..Din acel moment eu continui sa trimit bani copilului dar ea tot nu vrea sa recunosc copilul.. Eu am o situatie stabila in spania si un salariu destul de mare dar cum copilul e roman statul spaniol nu poate interveni zilnic trec pe la scoala copilului sa o vad macar un minut dar ma amenintat cu politia ca daca mai vin pe acolo o sa am probleme... ceea ce nu vreau..Precizez ca in Spania ea nu are nici o sursa de venit legala si supravetuieste din prostitutie(exista martori) Dar cel mai important este ca mereu ascunde copilul si imi doresc din suflet sa-i pot oferi COPILULUI MEU DIN CE AM,,Va rog ajutatima sa-mi pot exersa acest drept si aceasta obligatie fata de fetita mea ...Va multumesc