avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Nvalentina

Activitate Nvalentina

Multumesc frumos pentru raspuns, o sa incerc si eu sa cer eliberarea CI pentru a doua zi, ca sa pot depune actele pentru pasaport.Stiti cumv cat timp dureaza eliberarea unui pasaport simplu electronic in Bucuresti. Mentionez ca nu am avut pana acum pasaport.
Buna seara!
Urmeaza sa mi expire CI peste 2 luni.Momentan sunt in strainatate.Vreau sa vin in tara sa mi fac si pasaport si sa mi schimb si actul de identitate, dar problema e ca nu am la dispozitie mai mult de 2 sapt.As putea sa le fac pe amandoua?

Multumesc.
Buna seara,
As dori sa stiu daca sunt in somaj pana in 2011 si am un contract de drepturi de autor pe perioada de 2 luni,pot beneficia de ambele venituri sau trebuie sa mi suspende somajul pe perioada contractului de drepturi de autor?
Multumesc pt sfaturi,dar angajatorul nu este maleabil si mi a spus ca ieri ca se va incheia contractul conf art 31,alin4^1 din initiativa anagajatului.Nu mai am dreptul la somaj in acest caz?
Buna ziua, va rog sa ma consultati cu urmatoarea situatie:am fost angajata cu contract pe durata determinata 6 luni din 17 mai 2010,eu fiind in somaj,iar ieri pe 31 05.2010 am solicitat incetarea contractului de munca eu fiin in perioada de proba stabilita in contract de 15 zile lucratoare.E nevoie sa completez nota de lichidare si sa predau cartea de munca la angajator ca sa mi inregistreze atat angajarea cat si incetarea contractului la ITM,avand in vedere ca vreau sa revin la somaj,cu ce articol se incheie contractul ca sa beneficiez de ajutor de somaj?