Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi de autor in somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi de autor in somaj

Buna seara,
As dori sa stiu daca sunt in somaj pana in 2011 si am un contract de drepturi de autor pe perioada de 2 luni,pot beneficia de ambele venituri sau trebuie sa mi suspende somajul pe perioada contractului de drepturi de autor?
Ca sa beneficiati de ambele venituri trebuie ca sunmele incasate lunar din dreptul de autor sa nu depasesca c/valoarea indemnizatiei de somaj
1. Din legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.
3. Indicatorul social de referinta = 500 lei
4. Asadar daca venitul dvs. nu depaseste 500 lei nu veti pierde indemnizatia de somaj.