avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate slucianus

Activitate slucianus

Răspuns la discuția Nu am primit cererea de apel
Va multumesc pentru raspuns. M-am edificat in ceea ce priveste repunerea in termen.
Deci daca hotararea a fost data de tribunalul Bucuresti eu voi depune acesta cerere tot catre tribunalul Bucuresti sau catre curtea de apel?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Nu am primit cererea de apel
Vorbiti un pic cam tehnic. Iata ce am inteles:
Formulez o cerere de amanare a termenului de judecata si o solicitare a cererii de apel
E corect ce am inteles?
Buna ziua tuturor
In cursul anului trecut am avut un litigiu de munca pe care l-am castigat la Tribunalul Bucuresti, sectia civila. Angajatorul a facut apel.
Azi 29.03.2016 am primit citatia pentru data de 08.06.2016 insa nu am primit pana acum cererea de apel formulata de angajator.
Pot sa mai fac ceva pentru a obtine aceasta cerere in vederea forumlarii unei intimpinari?
Va multumesc
Buna ziua, problema mea este ceva mai lunga insa asi dori sa ma ajutati daca puteti. Iata faptele:
In anul 2013 sindicatul feroviar din care fac parte a castigat un proces privind unele drepturi salariale neonorate, mie revenindu-mi o suma de circa 12.000 lei. La solicitatea conducerii companiei am semnat cu aceasta o conventie de esalonare a platii eu urmand sa primesc semestrial 20%.
Acum treburile se complica putin, iata cum. In anul 2011 acelasi sindicat a mai castigat un proces pentru niste drepturi salarial insa compania mi-a virat banii dupa aproximativ 6 luni, circa 880 lei, timp in care sindicatul a contactat un executor care a declansat executarea silita iar suma executata, cu taxe si onorarii cu tot s-a ridicat la 2.200 lei, mie revenindu-mi tot 880 lei.
In urma unor controale financiar la companie s-a constata aceasta dubla plata iar conducerea mi-a oprit o transa de 20% din conventia de esalonare mentionata mai sus.
Acum in conventia respectiva este stipulat ca la intarzierea cu 30 de zile a platii unei transe eu ma pot adresa executorului judecatoresc pentru recuperarea ei.
Mentionez ca cele doua procese la care am facut referire nu au nici o legatura unul cu altul si nu privesc aceleasi drepturi salariale.
Intrebarea mea este, in baza conventiei de esalonare pe care am amintit-o se poate declansa executarea silita pentru sumele restante?
Daca da asi dori sa iau legatura cu un executor judecatoresc din Constanta, pot fi contactat la slucianus@gmail.com
Imi pare rau dar chiar asa este. Masina reclamantului are o infundatura in aripa spate cam cat pui degetul mare. Si oricum omul era langa masina. Daca sesiza ceva ma oprea pentru ca eu oricum nu am iesit din parcare pana nu a tras masina din nou.
in data de 18.05.2010 am parcat masina in fata postei din municipiul Slobozia, posta care se gaseste in incinta Autogarii Slobozia, deci pe domeniu privat (eu nestiind acest lucru).
Masina am parcat-o intre un garaj si o rampa de urcare in curtea postei.
Cand am iesit din posta eram blocat de o Dacia Papuc proprietatea autogarii.
L-am chemat pe sofer cre a mutat masina iar cand a iesit din masina am avut o altercatie verbala in sensul ca i-am reprosat ca de ce ma blocat chiar daca e proprietate privata. Individul s-a enervat si m-a blocat din nou.
Am incercat sa ies escaladand bordura rampei de acces. In timpul manevrelor e posibil sa-l fi atins cu spatele masinii dar omul nu a sesizat nimic si nici nu mia reprosat nimic. Dupa vreo 5 minute a mutat din nou masina si am plecat.
Ieri 01.06.2010 a venit un politist si m-a invitat la politie pentru constatare pentru ca am o reclamatie cum ca am lovit respectiva masina.
mi-a fost intocmit procesul verbal de contraventie retinandu-se incalcarea urmatoarelor:
incalcarea: art 111 din HG1391/2006 sanctionata cu 108/1/a/5 din OUG 195/2002
art 54/1 din OUG 195/2002 sanctionata cu 108/1/b/3 din OUG 195/2002
art 79/1/b din OUG 195/2002 sanctionata cu 108/3/g din OUG 195/2002
Una peste alta am primit amenda de 240 ron notata pe procesul verbal in cuantum total si nu defalcat pentru fiecare contraventie, un avertisment si retinerea permisului pentru ca nu m-am prezentat in 48 de ore pentru declararea accidentului.
Mentionz ca mi s-a retinut ca fapta circulatia pe sens interzis insa la intrarea in autogara nu exista nici un semn in acest sens.
Va rog sa ma ajutati deoarece sotia mea este grav bolnava si trebuie sa fac multe drumuri la Bucuresti pentru tratament.
Co stima