avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate ILIE DORU

Activitate ILIE DORU

In contextul noilor modificari ale Codului Fiscal as dori sa intreb daca trebuie sa declar la ANAF o suma de bani ce o obtin muncind in agricultura (3-4 sapt./an) in alta tara , cu contract , pentru a fi impozitat. Va multumesc !
Norma de hrana acordata Poltitistilor Locali aflati in Concediu Medical; cu internare sau fara , se acoda in asfel de cazuri ?
As vrea sa stiu daca trebuie sa declar la FISC venitul realizat in timpul concediului de odihna , venit ce-l realizez in alta tara muncind in agricultura 3-4 saptamani pe an , si daca acest venit este impozitabil . Trebuie sa mai spun ca pe timpul cat lucrez acolo , eu am contract de munca pe perioada determinata , fiind inregistrat; deci platindu-se o data impozite si taxe in tara respectiva ! Va multumesc !
In anul 2014 am aderat la un sistem de Pensii Facultativ privat. Pentru a atrage mai multi contributori, statul a dat mai multe facilitati, printre care si cea legata de scutirea de la impozitare (16%) a sumelor asigurate. In mod normal aceasta se poate face la angajator, prin virarea sumelor de la angajat la firma de asigurare, aici facandu-se si scutirea de impozit(16%) pentru sumele asigurate. Dar din anumite motive angajatorul nu a vrut sa faca acest lucru, iar eu nu am mai beneficiat de acest avantaj. De la Fondul de Pensii mi s-a spus ca pentru a primi inapoi suma cuvenita trebuie sa merg la administratia fiscala la care sunt arondat si sa solicit o regularizare a impozitului pe anul 2014, ceea ce am si facut dar cei de la finante spun ca nu stiu in baza carui Formular ( 200 ;208 )pot fi incadrat ca persoana fizica , fiind si salariat . Va rog sa ma lamuriti daca pot beneficia de scutirea de impozit acordata de stat? Va multumesc !
Răspuns la discuția contestarea unui proces verbal
nu am completat la obiectiuni nimic ba chiar am semnat pv deoarece ma amenintat ca daca nu semnez imi va da maximul amenzi.la menitiuni speciale nu este trecut faptul ca am refuzat sa ii dau placutelesi talonul,scrie doar ,,recunoaste faptul,,
ce sanse de castig am in instanta de a anula un p v daca agentul constatator completeaza corect p v ,dar nu pune in aplicare prevederile consemnate , mai exact bifeaza rubricile de la punctul f (retinerea) certificatului de inmatriculare si a placutelor cu numarul de inmatriculare ,dar nu le retine . pot confirma cu martori dar se poate verifica si la administratia locala unde locuiesc (nu au fost duse acolo cum prevede H G13912006)