avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta. Constanta

Activitate Nicoleta. Constanta

Răspuns la discuția SNG 2011
Pentru danamatea. Multumesc frumos pentru raspuns.:D Multa bafta si tie!!
Răspuns la discuția SNG 2011
Buna. Am si eu o intrebare, daca imi depun cazierul fiscal cu o amenda neachitata credeti ca se va tine cont de asta la aprobarea dosarului?Mersi.
Răspuns la discuția Cumul de venituri
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna seara. Nelamurirea mea se refera la cumulul de venituri. In 2 luni de zile o sa intru in somaj (restructurare post) si apoi o sa dau examen la o unitate de invatamant de stat care ofera si indemnizatii lunare pe parcursul cursurilor. Voiam sa stiu daca o data inscrisa o sa mai pot beneficia si de somaj. Multumesc.
Răspuns la discuția SNG 2011
Buna Disney. Daca te referi la examenul pentru sng, el este sub forma de intrebari la care trebuie sa raspunzi cu informatii din bibliografie. Ma scuzati ca va intreb, dar este posibil sa ni se deconteze chiria pentru cei din provincie sau se da o indemnizatie? (pt sng).Aveti idee cat a ramas indemnizatia? Mersi frumos.
Răspuns la discuția Nereguli in cartea de munca
Multumesc pentru raspunsuri. Deci cam singura rezolvare ar fi sa-i dau in judecata pt ca mi-au afectat dreptul la somaj dar asta ar insemna sa nu mai lucrez la ei. Mersi oricum.
Răspuns la discuția Nereguli in cartea de munca
Mersi pentru promptitudine. Amandoua inca lucram la angajator. Eu am dat exemplul colegei mele pentru ca stiu ca si eu am zile din astea puse ca nelucrate, desi noi mergem (si cf contractului individ de munca) cate 8 ore pe zi. Si daca ar fi concediu fara plata sau absente nemotivate....intrebarea era daca ne afecteaza acestea dreptul la somaj sau vechimea in munca?? Se scot din calculul timpului sau nu? Mersi inca o data..
Lucrez la o firma din 05.11.2009. Colega mea avea carte de munca de ceva timp. Eu am doar contract (am inteles ca nu se mai fac carti de munca). Ea si-a trimis cartea de munca la inregistrare si cand a primit-o in ianuarie 2011 scria in ea ca in perioada 05.11.2009- 01.01.2011 are 86 zile nelucrate, fara sa specifice cf carui act. Am inteles apoi ca am avea trecute luni cu cate o ora pe zi lucrate.E legal asa ceva? Noi ne facusem calcule cum ca am fi compatibile pt somaj daca se intampla ceva si nu stim daca asta ne afecteaza dreptul la somajul sau vechimea in munca??? Contabila noastra care a procedat astfel, fara sa ne spuna macar, zice ca nu...dar na ce sa zica? nici nu stim cum au fost repertizate zilele astea.. Am vrea un raspuns la problema noastra, va rog. Multumesc anticipat.....
Răspuns la discuția Cadru militar pe baza de contract
Buna ziua. Este scola de maistrii militari. Este posibil ca plata sa se faca in rate lunare dar nu stim cam cat ar putea fi suma de bani..Imi imaginez ca ei ar putea sa stabileasca orice suma ca oricum nu trebuie sa o dovedeasca, nu? Dar daca sunt dati in judecata, oare ajuta cu ceva? Aveti idee cat costa o consultatie la un avocat? Multumesc.
Buna ziua. Problema cu care ma confrunt este urmatoarea: am doi frati care s-au inscris in armata la o scoala militara unde li s-a promis solde bune si salarii dupa terminarea scolii care nu sunt deloc realiste. Au trebuit sa incheie un contract pentru studii de 2 ani si unul pentru alti 8 ani de munca. Au facut un an de scoala militara si au ajuns la concluzia ca armata nu este pentru ei..si ca se pot descurca si in afara ei.. Problema este ca acum vor trebui sa plateasca o suma pe care nu o stim dar care este mult exagerata pentru scolarizare. In contractul lor se stipuleaza ca sunt obligati sa plateasca o suma de bani daca isi dau demisia dar nu e specificata suma de bani sau legea din care reiese. Mi se pare absurd sa fie obligati sa semneze contractul fara sa li se explice toate conditiile in care acesta inceteaza, sa nu fie respectate promisiunile de dinaintea inscrierii, (cu criza cu tot au fost mintiti), si mai presus sa nu poata parasi sistemul datorita sumei ff mari care se vehiculeaza de cateva sute de milioane. Inteleg ca o anumita suma tr platita... Acum eu nu stiu in ce moment ar fi mai propice sa-si dea demsia, sa astepte sa termine scoala sau nu...... Va rog sa ma ajutati cu un raspuns....Multumesc.