avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate dncmn78

Activitate dncmn78

Buna-ziua ,
Am o firma de constructii si folosesc utilaje cu motorina.
Am intrebat si la finante(ca sa fiu mai sigura ) in ceea ce priveste deducerea TVA si deductibilitatea cheltuielilor cu combustibil.
Mi s-a spus , de asemenea , ca nu trebuie sa fac NIR , dar trebuie sa fac bonuri de consum....nu stiu exact daca zilnic sau lunar pt. ca nu mi s-a explicat mai mult.
Ma poate ajuta cineva cu mai multe lamuriri in ceea ce priveste acest bon de consum....si eventual un model de bon de consum (daca nu se foloseste modelul clasic)?
Va multumes!!!!!!!!
Răspuns la discuția inregistrare discount
da....acum este clar............multumesc frumos.......ai fost mult mai explicit:D
Răspuns la discuția inregistrare discount
stiam si eu norme cod fiscal....mersi.....atunci pt. ce am mai intrebat?
Buna ziua

Am o intrebare legata de inregistrarea in contabilitate a discountului la achizitionarea de beton.
Pe factura imi apare betonul la pretul normal si corectia de pret(discount) ; as vrea sa stiu cum fac receptia....la ce pret si cum inregistrez factura in contabilitate ?
Buna ziua
In situatia in care o societate achizitioneaza un autoturism de la o persoana fizica contractul de vanzare cumparare al autoturismului trebuie incheiat la notar ?
As vrea sa stiu care sunt documentele necesare in contabilitate in situatia in care in care se achizitioneaza o masina de la o persoana fizica.
Va multumesc
Buna ziua
Am o firma de constructii si as vrea sa stiu daca pot desfasura activitate de constructii in strainatate si daca da care ar fi procedura............va trebui sa deschid filiala in tara respectiva ?
Sau altfel spus ce ar trebui sa fac , din punct de vedere juridic si fiscal , ca sa pot construi in strainatate?