Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare de catre firma a unei masini de la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare de catre firma a unei masini de la persoana fizica

Buna ziua
In situatia in care o societate achizitioneaza un autoturism de la o persoana fizica contractul de vanzare cumparare al autoturismului trebuie incheiat la notar ?
As vrea sa stiu care sunt documentele necesare in contabilitate in situatia in care in care se achizitioneaza o masina de la o persoana fizica.
Va multumesc
Buna ziua.

Contractul de vanzare cumparare nu trebuie incheiat la notar.

Masina se inregistreaza in contabilitate pe baza contractului de vanzare cumparare.