avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate andra_30_tm

Activitate andra_30_tm

Discuție divort
buna ziua
am o intrebare
am o prietena care a divortat de curand de acord comun si au o firma facuta in timpul casatoriei.la divort nu au cerut partaj ,sotul fiind singurul asociat ea figurand ca angajata..acum el a venit sa isi mute firma .Ea ce sanse are la aceasta firma ca sa fie si ea trecuta ca asociat?
multumesc mult
Răspuns la discuția serviciu in strainatate
Am hotarea ,plus ca nu este specificat nici un program de vizitare ,deoarece el la acel moment a declarat ca nu il mai intereseaza deloc copilul,si nu e intresat sa il viziteze la domiciliu,deci este in tutela mea pana la varsta de 18 ani.Este ok asa deci pot sa fac demersurile ptr a pleca.Multumesc mult de tot
Răspuns la discuția serviciu in strainatate
Tocmai asta este eu am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ,in care imi este incredintat mie,plus ca tatal copilului nici nu il viziteaza absolut deloc ,in 13 ani la vazut de doua ori atat.deci totusi am sanse .Merci mult de tot
Răspuns la discuția serviciu in strainatate
Nu o sa imi dea l-am mai intrebat si acum 4 ani si nu a vrut si a trebuit sa renunt la plecare.
Multumesc mult
Buna
Am primit oferta de munca in Suedia pe 2 ani, si cu posibilitate de prelungire a contractului pe termen nedeterminat sunt divortata si am custodia copilului data mie
Intrebarea este :
Pot sa imi iau baiatul cu mine acolo in caz ca ma stabilesc pe termen mai lung fara acordul tatalui sau?
Multumesc mult de tot
Daniela
Răspuns la discuția Ce as putea sa fac?
motive asi avea deoarece cand am vb cu el ,nu lucra nici unde ,de 12 ani nu plateste pensia alimentara ,cand i-am spus ca il voi da in judecata a zis ca oricum nu are de unde sa plateasca ,si ce daca face puscarie,nu il intereseaza.In aceasta perioada de 12 de la divort m-am intalnit cu el de doua ori in care vroia sa se impace cu mine ,nici de cum sa vb de copil,el nu isi cunoaste copilul aproape deloc,la vazut de 2 ori in 12 ani.,nu il itereseaza daca am bani sa il trimit la scoala sau nu ,sa nu mai vorbim de altele.Ptr el era important sa aibe unde sa stea in rest nimic. Totul le suport singura de 12 ani ptr copil,si de aceea asi vrea daca tot sunt singura in tot sa il trec pe numele meu.Acelasi lucru vrea si copilul.
Răspuns la discuția Ce as putea sa fac?
am inteles ,acordul nu cred ca si-m va da ,atunci voi incerca sa il decat di drepturile parintesti ca sa pot face acest lucru.doarece si cpilul nu mai vrea sa poarte numele tatalui.Voi icerca si aceasta varianta.
Va multumesc mult de tot
Buna,
Sunt divortata de 12 ani ,si am un baiat de 13 ani ,si asi dorii sa il trec pe numele meu de fata. Tatal baiatului nu imi plateste pensie alimentara de 12 ani,in 12 ani la vazut de 2 ori nu participa la nimic ptr cresterea copilului.Stiu puteam sa il dau in judecata ptr pensie,,dupa informatiile primite stiu ca nu lucra nici unde,dar pe mine nu pensia alimentara ma intereseaza ci cum asi putea sa ii schimb numele copilului di Balulescu in Munteanu.Problema ca si copilul isi doreste foarte mult acest lucru.Am fost la avocati,la protectia copilului in care mi-au spus ca nu am nici o sansa pana la varsta de 18 ani.cand copilul poate lua decizii singur.Mentionez ca tatal baiatullui meu a facut puscarie ptr pensia alimentara la alt copil pe care il are dintr-o casatorie anterioara.
Va rog dati-mi un sfat ce asi putea sa fac.
Multumesc mult de tot
Daniela