Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... serviciu in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

serviciu in strainatate

Buna
Am primit oferta de munca in Suedia pe 2 ani, si cu posibilitate de prelungire a contractului pe termen nedeterminat sunt divortata si am custodia copilului data mie
Intrebarea este :
Pot sa imi iau baiatul cu mine acolo in caz ca ma stabilesc pe termen mai lung fara acordul tatalui sau?
Multumesc mult de tot
Daniela
NU
aveti nevoie de acordul tatalui minorului. il poate da printr-o declaratie notariala.
Colegii au dreptate.Este nevoie de acordul sotului,in cazul in care este minor.
Nu o sa imi dea l-am mai intrebat si acum 4 ani si nu a vrut si a trebuit sa renunt la plecare.
Multumesc mult
Nu aveti nevoie de acordul tatalui, deoarece va este incredintat dvs.
Problema se pune in cazul in care tatal are drept de vizita stabilit prin hotarare judecatoreasca, pentru ca in acest caz va poate face plangere penala privind savarsirea infractiunii prevazute de art 307 cod penal.