avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... serviciu in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

serviciu in strainatate

Buna
Am primit oferta de munca in Suedia pe 2 ani, si cu posibilitate de prelungire a contractului pe termen nedeterminat sunt divortata si am custodia copilului data mie
Intrebarea este :
Pot sa imi iau baiatul cu mine acolo in caz ca ma stabilesc pe termen mai lung fara acordul tatalui sau?
Multumesc mult de tot
Daniela
Cel mai recent răspuns: andra_30_tm , utilizator 10:04, 6 August 2010
NU
aveti nevoie de acordul tatalui minorului. il poate da printr-o declaratie notariala.
Colegii au dreptate.Este nevoie de acordul sotului,in cazul in care este minor.
Nu o sa imi dea l-am mai intrebat si acum 4 ani si nu a vrut si a trebuit sa renunt la plecare.
Multumesc mult
Nu aveti nevoie de acordul tatalui, deoarece va este incredintat dvs.
Problema se pune in cazul in care tatal are drept de vizita stabilit prin hotarare judecatoreasca, pentru ca in acest caz va poate face plangere penala privind savarsirea infractiunii prevazute de art 307 cod penal.

Alte discuții în legătură

Copilul minor floraresu floraresu am o fetita de opt ani care imi este incredintata printr-o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila. relatia a fost una de concubinaj.mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu copil minor gaby76 gaby76 Buna ziua, va cer sfatul in legatura cu iesirea din tara cu copil minor. Din postarile anterioare parerile sunt impartite, functie daca exista sau nu ... (vezi toată discuția)
Pot sa iau copilul in italia fara acordul tatalui? lacatusu liliana lacatusu liliana Locuiesc si lucrez in Italia,cu contract de munca,am rezidenta in Italia,si,doresc sa-mi aduc copilul meu de 11 ani rezultat din casatoria mea.Mentionez ca ... (vezi toată discuția)