avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate sadridor

Activitate sadridor

am cerut anularea deciziei,plata drepturilor salariale la zi ,despartirea pe cale amiabila cf 55 b C.M.
Instanta scrie:anularea deciziei,plata drepturilor salariale pana la 26.05.2010 urmand ca cererea de incheiere a activitatii sa se stabileasca ulterior.
Am obtinut in instanta anularea deciziei de concediere din 26mai 2010 pronuntata in sedinta din 22.11.2010 cu drepturile prevazute de lege pana la aceasta data.Comunicarea am primit-o in 03.01.2011data postei.
Din cauza procesului, in perioada 27mai-01oct.nu am obtinut nici un venit si nu am platit cas,somaj etc,nu am avut un loc de munca.
Vreau ca pentru aceasta perioada sa cer despagubiri.Firma intimata m-a invitat sa definitivam incetarea raporturilor de munca.
Cum sa procededez pentru a recupera daunele materiale si morale .Mentionez ca nu vreau sa mai lucrez la aceasta firma.
Multumesc pentru pareri pertinente!


Răspuns la discuția intampinare
s-au audiat martorii,s-au consemnat la dosar declaratiile lor.mi s-a sugerat sustinerea cauzei de contestare a deciziei de concediere in scris peste 2 zile cand se va judeca.Ar trebui sa reiau contestatia de la capat punct cu punct cu argumentele de pe parcursul procesului?
Răspuns la discuția intampinare
Daca documentele ce le-am cerut in instanta au fost aduse(cf art 77 C.M) si vor fi sustinute in instanta de mine cum ar trebui sa procedez ca firma sa nu ceara o noua amanare?
Răspuns la discuția intampinare
Trebuie ca in acest termen sa prezint un inscris la Tribunal sau doar sa-mi sustin cauza in sedinta?
Discuție intampinare
firma data in judecata pentru concediere abuziva a venit in instanta cu o intampinare solicitand mentinerea deciziei de concediere .A fost fixat un nou termen de 2 saptamani.Cum trebuie sa procedez?
Multumesc!






Multumesc.FOARTE IMPORTANT PTR MINE
Daca suspendarea pe durata cercetarii disciplinare cf. 52alin.1 lit.a CM este inainte de data convocarii pentru cercetare disciplinara conform celor enumerate mai sus se
incalca art 267 al1 .
Care ar fi efectul daca se incalca?
instintare privind cercetare disciplinare prealabila 8 mai
suspendare pe durata cercetarii disciplinare 12mai
cercetare disciplinara prealabila 18 mai
emiterea deciziei 27 mai,data postei31mai, nota de lichidare 02 iun.
Care ar fi data incetarii CIM?
Multumesc.
Decizia de sanctionare mentionata este stufoasa,contine multe descrieri
pionieresti,cuvantul vinovat nu apare de loc,penalizare in loc de abatere ,superficialitate si in final abatere grava .Nu contine nici un termen de preaviz deoarece am de predat un atelier cu inventar,am drepturi banesti si zile de concediu pe 2009. Ar trebui sa fac ``munca voluntara,, pentru aceasta activitate?
inainte de a contesta la Tribunal concedierea pe care o consider ilegala si am dovezi -1.rog detalii privind procedura .
2.daca firma trebuie anuntata( am scris un e-mail directorului ca as dori modificarea art in 55b din cm ,)si sa astept un raspuns care nu vine din partea lor.