avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate kmy30

Activitate kmy30

buna seara.am nevoie de un raspuns concret daca mi-l poate da cineva .si cred ca pe acest site il voi gasi cu siguranta.am infiintat o intrep.individuala pe numele meu insa nu am depus nici o declaratie pe venit.am ales forma de 16% nefiind platitoare de tva.trebuie sa depun neaparat declaratia 200?risc sa iau amenda pt ca nu am fost in termen de 15 zile?efectiv am uitat nu mi-am dat seama ca abia am deschis si deja trebuie depusa.am deschis magazinul de 3 saptamani actele fiind facute mai inainte putin ,cam 2 saptamani dar a mai durat reamenajarea pana cand am putut deschide.ce am de facut?daca platesc si sanatatea eu cum pot dovedi ca muncesc pt ca vechimea sa imi mearga?am inteles ca posesorul unei ii nu poate sa isi faca angajarea.si atunci eu cum dovedesc ca muncesc pt ca vreau o carte de munca.va multumesc mult.
va multumesc pt raspuns.cred k stiu ce e de facut cu actele contabile mai ales k nu am un mag f mare si nici angajati.dar trebuie sa platesc ceva la stat pt pensii somaj sau altele cf noii legi referitor la intreprinderile individuale,pfa etc.?
la intreprinderea individuala in registru de incasari si plati ce se trece mai exact la plati?ca la incasari e normal sa treci banii incasati din vanzari nu?dar la plati?cheltuielile facute pt activitatea pe care o am ?sau nu e obligatoriu sa completez la plati daca nu am?va multumesc
buna ziua.am infiintat o intreprindere individuala profilul fiind comertul cu amanuntul adica imbracaminte incaltaminte accesorii.1-ce acte trebuiesc completate pt evidenta contabila pe care vreau sa o tin eu insami?2-nu sunt platitoare de tva ci platesc impozitul pe venit de 16% dar vreau sa stiu cum si cand platesc?la sfarsit de an indiferent daca activez doar 2 luni din 2010 sau la anu in 2011 cand fac 1 an de cand am deschis? 3-trebuie depusa vreo declaratie acum ca deschid?magazinul inca nu functioneaza mai avem de bagat ceva marfa,dar cum birocratia la noi e mama tuturor ma astept la orice si nu vreau sa fac vreo greseala sau sa primesc vreo amenda ca nu am depus vreo declaratie. va multumesc din inima pt ajutor
buna ziua va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva solutii referitoare la ceea ce va voi povesti.fratele meu este in pragul unui divort care pare cam complicat deoarece la mijloc e viata unei fetite de 2 ani jumate.sotia lui ,daca o mai pot numi asa,este o femeie foarte rea.a avut probl cu ea inca de la inceput cand nu a dorit sa ia numele de familie al fratelui meu .ea a fost abandonata de mama ei de la 13 ani si a ramas doar cu sora care era ceva mai mare.fratele meu s-a atasat de ea i-a fost mila si a inceput sa o indrageasca.sora ei a facut un copil cu concubinul de la vremea respectiva,iar copilul a fost lasat la diferite persoane pt ca tatal lui a plecat la munca in afara iar pe ea o incurca acel copil.nu il iubea,nu l-a dorit decat pt a obtine bunuri materiale de la tatal copilului.nu s-a mai stiut nimic de acel tata iar aceasta l-a abandonat,parintilor mei facanduli-se mila si luandu-l acasa sa-l ingrijeasca.copilu avea 3 ani iar acum are 12 fiind inca la parintii mei printr-un ordin judecatoresc obtinand tutela.acum s-a ajuns la situatia in care fratele meu vrea sa obtina copilul lui,sotia acestuia luand copilu de 3 zile si nemaivenind cu el la casa in care locuiau.a consultat deja un avocat se demareaza la urgenta totul pt k politia si protectia copilului fiind sesizate nu au luat nici o masura de urgenta.mama copilului nu a avut grija de acesta plecand de nenumarate ori lipsind cu zilele iar copilu a ramas de atatea ori in grija familiei noastre.duminica seara de cand e si plecata cu copilu a avut loc un mic incident deoarece tatal meu a fost deranjat d faptul k ea impreuna cu fina ei pe care a cununat-o,luau in deradere oarecum aceasta familie.se mutase fina de cateva zile in casa lor caci ea isi renova garsoniera iar fratele meu care munceste sa intretina pe ea si 2 copii era nevoit sa doarma in camera copilului micuta pt ca fina si nasa sa doarma in patul conjugal.tata sa enervat si a dat-o afara pe fina i-a zis sa nu o mai prinda in curte si a chemat politia in ideea ca e batuta si sechestrata cu copilu in casa iar politia a venit nu a constatat nici un act de violenta asupra ei si ea a iesit pe poarta odata cu politia.si dusa a fost ca nu avenit cu copilu inca si am inteles k a chemat-o pe maica-sa din anglia s-o ajute dar ne e teama ca sa nu scoata si copilu din tara fraudulos pt k ea cand a plecat in anglia a plecat fraudulos si nu a contribuit cu nimic la cresterea vreunuia din membrii familiei ei.noi am avut grija si de acel copil al surorii abandonat,si de copilu fratelui care era lasat cu zilele si nu stia de maica-sa unde este iar parintii mei si cu mine aveam grija ei sa nu-i lipseasca nimic pt k ea era vazuta la 5 dimineata iesind din scari,umbla cu taxiul cu fina-sa.adica doua vagaboande pt ca sotul finei naviga,iar copilu finei e lasat tot asa cu zilele la parintii si socrii acesteia.acum suntem disperati si nu stim cum sa procedam sa putem aduce copilu acasa.fratele s-a dus pe unde crede ca ar putea fi ea ca sa ia copilu sa il aduca in caminu in care a crescut.am inteles ca ea si-a gasit un job si nu stim cum e copilu in grija cui e lasat si ce conditii are mai ales ca mama finei unde presupunem ca ar fi a fost internata de cateva ori la palazu si e pensionata pe caz de boala,iar mama sotiei fratelui e venita iar copilu nu a vazut-o in viata lui.nu o cunoaste iar copilu e in pericol oarecum.ce drept are fratele meu sa mearga sa ia copilu?violeaza domiciliul cuiva in cazul in care se duce sa ia copilul?nu are dreptul si el ca si ea?in cazul in care aduce copilul acasa avem dreptul sa nu i- dam mamei in cazul in care vine dupa ea?sa nu o primim in curte?sau sa intre cat sa o vada si sa plece fara copil,acesta ramanand in siguranta la tata si parintii si sora acestuia?va rog mult e un caz destul d greu daca ma puteti ajuta cu sfaturi v-as multumi din toata inima.copilul e sufletul nostru i se ofera tot ce isi doreste,mai ales k e sing nepoata a familiei noastre,eu neavand copil.va multumesc din inima