avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate mariafusu

Activitate mariafusu

Discuție pensii
Am o intrebare.Daca lucrez cu contract de munca in USA ani munciti aici se iau in considerare in Rominia?Mentionez ca aici sunt doar rezident cu drept de lucru.Va multumesc .Maria
Va multumesc ,da am avut tot timpul gaz nu a fost problema dar nu inteleg de ce dinsi zic ca a fost infundat contoaru ,au constatat ca sigilu era intact nu a fost umblat la el ,acum astept sa vad ce plata va veni pe factura si vo voi urma sfatul ,va multumesc inca o data ,cu respect MARIA FUSU.
Mentionez ,aparatu sau contoaru de gaz era sigilat ,l-au verificat in fata mea nu a umblat nimeni la el si totusi dinsi mi-au zis ca o sa ma puna sa platesc gazu din urma cu nu stiu citi ani ,ce vina am eu ,de unde sa stiu eu ca aparatu e defect,
As dori sa ma informati ,un angajat de la Distrigaz Brasov a venit si mi-a schimbat contoaru de caz care este instalat la parter in scara blocului linga usa ,care este vizavi de usa de la intrare in bloc ,dinsi au gasit contoaru infundat ,din ce cauza nu stiu ,am fost iformata ca trebuie sa platesc din urma de cind este contoaru defect ,dar eu sau dinsi de unde stiu cit gaz s-a consumat si decind este defect contoaru ,eu ce vina am ?,unde pot sa ma adresez in caz ca o sa-mi vina sa platesc nu stiu cit si ce cind .Ce pot sa fac in acest caz?Au instalat un nou contoar ,cu acesta nu se poate intimpla la fel?De ce l-au pus iar in acelas loc? ,daca zic dinsi ca din cauza frigului s-a infundat.Atept un raspuns .Cu respect Maria.
Răspuns la discuția apostilarea in cazul casatoriei
Pina cind viitoru tau sot nu este cetatean american nu ai sanse prea mari sa vii curid in USA ex fostu meu cumnat este cetatean american de 4 ani s-a casatorit acu 2 ani in Romania si nici pina in prezent nu ia venit sotia in USAdureza mult la cetateni americani dar la rezidenti ,nu ai sanse mari dar poti sa mai consulti si pe altciveva .Bafta.
Nu am primit nici un raspuns in legatura cu izolarea uscatorieii exterior ,am izolat-o singura desi suntem 3 vecini la parter care o folosim ,
Răspuns la discuția uscatoria blocului
da cei de la 2,3,4 vor sa usuce sa puna carucioare si sanii la noi la parter iar uscatoriile lor le-au facut magazii de muraturi
Am mai pus intrebari in legatura cu uscatoria dar totus nu inteleg ,daca la un bloc cu 4 nivele exista cite o uscatorie la fiecare nivel ,fiind 4 apartamente pe nivel plus uscatoriasi cite 2 balcoane la fiecare apatrament ,prevazute in contract iar la parter cite 3 apartamente si o uscatorie putin mai mare ca cea de la nivelu 2,3,4 ,fara balcoane prevazute in contract de ce vecini de la nivelele respective sustin ca uscatoria de la parter este a dinsilor?,atunci noi cei de la parter ce drepturi avem?
Discuție proiect
As dori sa ma informati unde trebuie sa ma interesez despre schita bloculi dat in folosinta in 1980 in Brasov
Discuție uscatoria
Am citit majoritatea subiectelor in legatura cu uscatoria blocului dar n-am gasit subiectul care ma intereseaza pe mine ,daca un bloc cu 4 nivele exista la fiecare nivel cite o uscatorie de ce sunt obligata eu de la parter sa dau cheie vecinilor de la etaj 1,2,3,4, si eu nu am de la uscatoria lor,nu iteleg pentru mine uscatoriile de la etaj nu sunt bun comun ,numai pentru eii cea de la pater,vecinu de la etaju 4 m-a obligat sa fac izolatia exterioara a uscatorieii zicind ca eu am folosito pina acum ,noi suntem 3 vecini la parter si fiecare au avut cheie si drept de folosinta ,ei nu si-au folosit uscatoriile lor?numai eu pe a noastra ,eu ne fiind in tara vecinu de la etaju 4 au obligat copii sa plateasca pentru izolate daca nu va sparge usa si se va folosi dinsu de uscatorie ,nu iteleg vreau sa ma lamuriti .