Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apostilarea in cazul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apostilarea in cazul casatoriei

Buna ziua. Cazul nostru este putin mai deosebit. Logodnicul meu este rezident in SUA cu Green Card, dar este de cetatenie irakiana. Saptamana viitoare soseste in Romania si dorim sa ne casatorim. Intrebarea mea este: este valabila in cazul lui apostila de la Haga? Daca da, cine trebuie sa ii aplice apostila si pe ce document? Va rog mult de tot sa imi raspundeti, nu mai stiu la cine sa apelez. Am telefonat la Serviciul starii civile, mi s-a vorbit foarte rastit, nici nu am fost lasata sa pun aceasta intrebare. Va rog mult sa ma ajutati, orice informatie este binevenita.
Pina cind viitoru tau sot nu este cetatean american nu ai sanse prea mari sa vii curid in USA ex fostu meu cumnat este cetatean american de 4 ani s-a casatorit acu 2 ani in Romania si nici pina in prezent nu ia venit sotia in USAdureza mult la cetateni americani dar la rezidenti ,nu ai sanse mari dar poti sa mai consulti si pe altciveva .Bafta.