Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rezidență fiscală
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rezidență fiscală

Bună ziua. Se aplică și retroactiv? Fiica mea este plecată din România din 2015 in USA cu Green Card este stabilită acolo, muncește și plătește taxele acolo, are copii născuți în România (cu cetățenie americană). Trebuie depus documentul de rezidență fiscală? Mulțumesc!
Cetatenii americani platesc impozite in SUA indiferent in ce tara domiciliaza sau muncesc sau sunt pensionari. Bancile europene cer numarul de securitate sociala din SUA pentru a putea avea in continuare cont bancar in UE.
Unde sa depuna documentul de rezidenta fiscala? In ce consta acesta? Pana acum nu am vazut unul. E ceva gen cartea de identitate?