avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate mihaimarius

Activitate mihaimarius

buna ziua,
ma numesc mihai marius si am si eu urmatoarea problema:
am de adus un pat cu tot cu rama din fetesti la bucuresti, dar nu am reusit sa fac rost de o duba pentru transport;
am un prieten care are o dacia break cu portbagaj si putem sa fixam sus patul;
pot sa merg cu patul pe portbagaj pe autostrada(sau prin localitati) fara sa fiu amendat? este contraventie?
patul are 200/160 cm deci ar fi putin mai lat decit masina.

va multumesc anticipat
Discuție dosar pe rol
buna ziua,
ma numesc mihai marius si am si eu urmatoarea problema:
doamna avocat a depus la tribunal un dosar pentru partaj si uzucapiune;
pe siteul tribunalului apare dosarul cu mine ca reclamant si piriti pentru partaj ;
persoana pirita pentru uzucapiune nu apare pentru ca fosta proprietara a murit si inca nu a gasit mostenitori in viata(cauza apare partaj judiciar si uzucapiune), inca nu am reusit sa vorbeswc cu doamna avocat pe aceasta tema.
se poate sa se treaca si piritul pentru uzucapiune in dosar atunci cind il va gasi(termenul este mare si are destul timp sa il gaseasca) chiar daca dosarul este pe rol(asa se cheama cind este inregistrat si are termen nu?)?
se poate modifica sau adauga in dosar date, nume, etc chir daca dosarul este depus?
cum pot sa vad ce este in dosar(sa-l citesc) fara doamna avocat(dinsa este ocupata), am acest drept nu?
unde trebuie sa ma adresez?

imi cer scuze pentru deranj si multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care sper sa le primesc
cu respect,
Răspuns la discuția avocat cu probleme
am avut o intilnire cu avocatul si sa rezolvat.
a fost o neintelegere la mijloc.
multumesc tuturor celor care au raspuns problemei mele
Răspuns la discuția avocat cu probleme
din moment ce ma minte nu pot spune ca sunt multumit.am platit onorariul cerut si nu face nimic daca renunt imi da banii inapoi??cum imi pot ecupera banii??
Răspuns la discuția avocat cu probleme
si onorariul cum il recuperez?
buna ziua
ma numesc mihai si am si eu urmatoarea mare problema:
am incheiat un contract de reprezentare cu un avocat ca sa deschida un proces acesta urmind sa se ocupe de toate aspectele legate de proces eu trebuind sa vin doar cu martori atunci cind instanta o va vere;
mi-a spus ca a depus dosarul in urma cu 3 luni dar eu nu am primit nici o citatie de atunci;am luat legatura cu avocatul si mi-a spusdin nou ca dosarul este depus sa mai astept;dupa un timp cind l-am cautat iar acesta a spus ca o sa verifice;
m-am interesat la tribunal si surpriza de acolo mi s-a spus ca nu este nici un dosar depus pe numele meu acolo , deci sa inteleg ca avocatul m-a MINTIT ???????? (de peste 3 luni el nu depusese nici un dosar)
am platit tot onorariul cind am facut contractul (am chitantele), ce pot face acum?
daca fac "presiuni'' mi-e frica ca acesta se duce si ma reprezinta "prost'' si pierd procesul nu?
va rog din tot sufletul daca poate cineva sa ma ajute i-as multumi foarte mult.
daca ma adresez baroului poate face ce am spus mai devreme nu?"reprezentare slaba" , mai imi pot recupera banii daca acesta nu isi face treaba cum trebuie?
va rog din tot sufletul ajutatima si pe mine .

multumesc mult