avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Activitate catalin07

Activitate catalin07

Va multumesc mult.
Buna. ziua. Lucrez la o firma particulara ca referent relatii clienti, intr-un showroom, cu contract de munca individual pe perioada nedeterminata. In contractul este specificat timpul de lucru de 8 ore/ zi, 40 ore/ saptamana. Programul este de luni pana vineri de la ora 09,00 la ora 17,00, iar sambata de la ora 08,00 la ora 13,00. Orele lucrate sambata sunt considerate ore suplimentare ? Nu am fost platit in decursul a celor 6 ani pentru aceste ore suplimentare si nici nu mi s-a acordat nici o zi libera platita pentru ele. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru drepturile ce mi se cuvin, cui trebuie sa ma adresez. Mentionez ca nici o zi libera legala nu am avut in acesti ani, fiind obligat sa facem o cerere prin care sa sustinem ca eu si ceilalti colegi dorim sa lucram in aceste zile. Va rog sa-mi spuneti daca avocatul in conflictele de munca este din oficiu .multumesc.
Buna ziua. Am incheiat un contract de munca cu perioada nedeterminata cu o societate. In contract este specificat timp de lucru 8 ore/zi, 40 ore/saptamana. Programul meu este de 8 ore pe zi de luni pana vineri inclusiv, iar sambata de 5 ore. Va rog sa-mi spuneti daca aceste 5 ore sunt considerate ore suplimentare si trebuie platite si daca ele se efectuiaza sambata ar trebui platite dublu. Daca asa este se poate da firma in judecata pt recuperarea banilor fiindca patronul nu doreste acest lucru ? Si daca da, pt. toata perioada scursa de la inceputul contractului , de 4 ani ? De asemenea, zilele libere nationale daca suntem obligati sa le lucram, se platesc dublu ? Multumesc.
Buna ziua. Am incheiat un contract de munca cu perioada nedeterminata cu o societate. In contract este specificat timp de lucru 8 ore/zi, 40 ore/saptamana. Programul meu este de 8 ore pe zi de luni pana vineri inclusiv, iar sambata de 5 ore. Va rog sa-mi spuneti daca aceste 5 ore sunt considerate ore suplimentare si trebuie platite si daca ele se efectuiaza sambata ar trebui platite dublu. Daca asa este se poate da firma in judecata pt recuperarea banilor fiindca patronul nu doreste acest lucru ? Si daca da, pt. toata perioada scursa de la inceputul contractului , de 4 ani ? De asemenea, zilele libere nationale daca suntem obligati sa le lucram, se platesc dublu ? Multumesc.
Discuție somaj
Buna ziua. Lucrez la o firma privata si urmeaza sa-mi incetez relatiile de munca cu aceasta firma. Sunt angajat pe perioada nedeterminata de 2 ani si jumatate . In ce conditii pot obtine indemnizatia de somaj pana voi gasi un loc nou de munca ? Trebuie sa mi se dea preaviz de 20 de zile si cu ce articol ca sa pot obtine somajul ? Multumesc.
Discuție succesiune
doresc sa aflu daca fiind mostenitor a unui apartament, un teren si o masina, in cota parte de 1/8 in urma succesiunii, acestea se pot vinde de catre cel care detine partea cea mai mare 5/8 din acestea, fara acordul celorlalti mostenitori. daca da, ce lege poate sa ma oblige sa vand ? va multumesc.