avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate rsebastian

Activitate rsebastian

Răspuns la discuția Intrebare in legatura cu o amenda
Stii sigur sau presupui?
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Acum 2 luni am avut o altercatie cu niste vecini. Ei au depus o plangere la politia locala, acum 2 zile am fost chemata la sectie pentru declaratie si amendata cu 300 de lei pentru disturbarea linistiii publice. Mai am 13 zile sa contest amenda, intre timp am vorbit cu ei si sunt de acord sa isi retraga plangerea. Intrebarea mea este daca isi retrag ei plangerea, se anuleaza amenda?
Multumesc anticipat
Multumesc, mi-ati raspuns la intrebare cat se putea de bine. Cunoasteti cazuri in care banca sa nu fi facut acest lucru ? Sa nu fi repus la termen creditul si datoria sa se prescrie ? Daca da, a fost conditionat de ceva acest lucru, au fost motive care au facut diferenta in luarea deciziei in a continua urmarirea clientului sau a se opri din acest lucru ?

Multumesc anticipat
Despre asta doresc sa vorbesc. De acum incolo nu mai pot sa imi platesc ratele, si am inteles ca dupa 3 ani se prescrie datoria daca banca nu face repunere la termen a creditului. Intrebarea mea era de cate ori poate banca sa faca aceasta repunere la termen, care am inteles ca e reinoirea urmaririi mele ?

Multumesc anticipat
Buna, da in acesti 3 ani l-am platit. Acum 3 luni am primit o perioada de gratie de 3 luni, am facut o cerere si mi s-au oferit 3 luni de gratiere, de neplata. Acum din 16 ianuarie trebuie sa ma duc sa recalculeze ratele insa nu mai am de unde sa plastesc.
Ultima plata a fost prin luna septembrie.

Multumesc aniticpat pentru rapsuns.
Daca am un credit bancar de nevoi personale pe 8 ani si dupa 3 ani nu mai pot sa-l platesc, creditul se prescrie daca banca nu mai repunerea in termen acest credit. De cate ori poate sa faca aceasta repunere in termen ?
E un credit de nevoi personale, nu am garantat cu nici un bun. O refinantare nu am cum sa cer ca nu am loc de munca, nu ?
Am un imprumut luat de la CEC pe o perioada de 8 ani. Momentan sunt in anul 3 de rate, si nu mai am posibilitatea de a plati rata. Rata lunara este 520 ron. Nu mai am loc de munca de peste doi ani de zile. Sunt student la master, si singurul venit este pensia de urmas dupa tata. Ce posibilitati am ? Cui pot sa ma adresez sa ma ajute ?