Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... repunerea in termen facuta de o banca la un credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

repunerea in termen facuta de o banca la un credit neplatit

Daca am un credit bancar de nevoi personale pe 8 ani si dupa 3 ani nu mai pot sa-l platesc, creditul se prescrie daca banca nu mai repunerea in termen acest credit. De cate ori poate sa faca aceasta repunere in termen ?
rsebastian a scris:

Daca am un credit bancar de nevoi personale pe 8 ani si dupa 3 ani nu mai pot sa-l platesc

Dar in acesti trei ani l-ati platit?
Cand a fost ultima plata a dvs?
daca nu dai toate detaliile sa nu te astepti la raspunsuri pertinente.
Buna, da in acesti 3 ani l-am platit. Acum 3 luni am primit o perioada de gratie de 3 luni, am facut o cerere si mi s-au oferit 3 luni de gratiere, de neplata. Acum din 16 ianuarie trebuie sa ma duc sa recalculeze ratele insa nu mai am de unde sa plastesc.
Ultima plata a fost prin luna septembrie.

Multumesc aniticpat pentru rapsuns.
rsebastian, utilizator
In acest caz datoria nu se prescrie.
Daca nu ati fi platit de trei ani si banca nu v-a dat in judecata sau sa incerce executarea, atunci s-ar fi prescris, dar numai dupa pasivitatea bancii timp de trei ani.
Ultima plata de acum 3 luni este practic ultima recunoastere a creditului.
Despre asta doresc sa vorbesc. De acum incolo nu mai pot sa imi platesc ratele, si am inteles ca dupa 3 ani se prescrie datoria daca banca nu face repunere la termen a creditului. Intrebarea mea era de cate ori poate banca sa faca aceasta repunere la termen, care am inteles ca e reinoirea urmaririi mele ?

Multumesc anticipat