avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate diacon

Activitate diacon

In urma pensionarii am obtinut in instanta o suma datorata de institutia de unde m-am pensionat. Ce taxe si impozite ar trebui sa se retina din aceasta suma avand in vedere ca sunt la pensie din anul 2010 ?.
Va multumesc.
Cine poate sa-mi raspunda la o intrebare/nedumerire:
Pe baza caror criterii un dosar de contestare a deciziei de pensionare, depus astazi 15 septembrie 2010, a fost programat pe 2 sept. 2011 ?!
Cu deosebita consideratie si multumiri anticipate.
Răspuns la discuția sindicate
Multumesc pentru raspuns.
Da suntem o familie dar cam destramata. Locatiile sunt departate si acesta nu este singurul lucru care ne desparte. Da suntem sindicate afiliate la aceeasi federatie.
Negocierea cu reprezentanti desemnati de cele doua sindicate este in afara legii ?
Discuție sindicate
Pe scurt: in urma unei HG de la sfarsitul anului trecut trei institute de cercetare au fost comasate intr-unul singur, cele trei devenind acum sucursale.
In doua din cele trei institute au existat sindicate reprezentative anterior comasarii, exista si in prezent dar niciunul reprezentativ, raportat la nr. total salariati.
In situatia in care cele doua sindicate de sucursale nu doresc sa se uneasca intr-unul singur, care ar intruni toate conditiile de reprezentativitate, care este cadrul legal in care se poate negocia CCM la nivel de unitate ?
Mentionez ca exista intentia de ambele parti de a pune de acord un CCM comun.
Pe de alta parte conducerea insista “sa stea de vorba” cu un singur sindicat.
Unde se opreste legalitatea ?
Cu multumiri.