avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate nico_ar

Activitate nico_ar

In urma cu o luna de zile am solicitat administratorului blocului in care locuiesc sa cheme vidanjera sa desfunde canalizarea ,au venit cei cu vidanjera si au spus ca este sparta teava .Problema este ca locuiesc la parter intr-un bloc construit in2005 si care nu are pivnita ,ulterior discutand cu administratorul sa vad ce solutii a gasit pentru ca totusi apa se infiltreaza sub bloc ,ea n u mai curge in canalizare, mi-a spus ca singura rezolvare e sa sparga la mine in bucatarie.Pai ,nu sunt de acord cum asa hop top vine sa-mi faca o gaura in bucatarie nu tu sedinta .nu tu chemat pe cineva in masura sa spuna pe unde e crapata teava de ce nu incepe cu sapaturile de la canalizare pana la nivelul blocului si apoi sa-mi sparga mie , si apoi reparatiile din interiorul bucatariei mele cine le suporta .As dori sfaturi .
A--ti avut dreptate cu privire la tergiversari pentru a-si prelungi timpul pana sa plateasca despagubirile ,dupa ce le-am trimis mail in care imi exprim nemultumirea cu privire la modul de solutionare si intarzierile nejustificate si ca daca nu rezolva problema le voi face reclamatie la ANPC, CSA imi raspund ca ei sunt in termeni legali si ca ei citez in 23.08.2010 am confirmat unitatii service COMPAS SERVICE costurile de reparatie pentru autovehiculul in cauza si am solicitat factura finala in original pentru efectuarea platii in contul service. Dupa primirea facturii in original, plata acesteia va fi efectuata – tot inlauntrul termenului legal prevazut de legislatia in vigoare. Sun astazi data de 25 la service si imi spun ca eu nu au primit nimic, le trimit mail din nou la reprezentanta ca service-ul nu a primit asa ceva dupa care le trimite la service ca nu sunt de acord cu anumite chestii pe care le-a reconstatat service-ul desi service-ul le-a trimis din data de 09 08 reconstatare acum imi trimite un agent sa-mi faca reconstatarea daca eu asteptam linistita ce se intampla bine ca nu am facut reparatia masini ce ma faceam desi din cate stiu eu, depunerea formularului de catre oricare dintre cele doua parti implicate reprezinta avizare de dauna si obliga asiguratorul sa efectueze constatarea pagubelor si, apoi, sa stabileasca vinovatia. in cazul a fost constatarea facuta de politie si eliberarea unui certificat de intrare in reparatie mentionez si acest lucru deoarece mi-au scris ca(cu toate cu noi nu autorizasem intrarea in reparatie a autovehiculului !!! dosarul fiind – in conformitate cu normele de instrumentare prevazute de legea romana – incomplet) ;
Desi legile romane sunt asa cum sunt ele sunt manipulate subiectiv adica de indivizi care nu au scrupule coloana vertebrala si asa mai departe.Asta e ce pot sa fac sunt la mana lor cand vor ei sa-mi repare masina timpul find in favoarea lor iar pentru mine in defavoare ce rost mai are RCA doar pentru asiguratori sa le mearga afacerea asa ca orce in ROMANIA toate sunt in defavoarea populatiei


pai au zis ca polita este valabila le-a trimis si sevice-ul auto devizul de reparatie calculat cu AUDATEXSI AU SCRIS A CITEZ "Asiguratorul DZI a solicitat si declaratia de accident a persoanei asigurate, astfel ca vom reveni in momentul in care o vom primi.



Vom verifica devizul estimativ si va vom comunica in cel mai scurt timp raspunsul nostru.



Cu stima,

V.Craioveanu

este legal ca acesta sa fie un motiv pentru care sa nu pot primi acordul de reparatie eu stiu ca se pot prelungi pana la 3 luni in momentul in care te informeaza ca au motive sa suspecteze accidentul si sa faca ei investigatii dar ar fii trebuit sa ma informeze in 10 zile de la data accidentului
Buna ,am deschis un dosar de dauna la reprezentantul in Romania a firmei de asigurari din Bulgaria de curand am primit un raspuns de la reprezentantul firmai ca firma din Bulgaria a confirmat valabilitatea politei de asigurare dar firma din Bulgaria a cerut si o declaratie de la asigurat si ca acum asteapta ca acesta sa se prezinte sa dea o declaratie .Este normal ca dosarul sa fie incetinit in finalizarea lui adica sa-mi dea acceptul de plata din acest motiv daca acesta nu se prezinta, sau daca da o declaratie prin care povesteste ca de fapt nu el este de vina ,se poate sa-mi fie refuzata reparatia,in momentul accidentului a fost chemata politia care a facut proces verbal in care a rezultat ca bulgarul este de vina din cate stiu eu poate face contestatie in terment de 15 zile de la momentul din care a luat la cunostinta adica in data de 02 08 2010 procesul verbal a fost semnat de ambi cum ca a luat la cunostinta dar poate sa spuna ca nu stia ce a semnat avand in vedere ca nu este roman vreau sa-mi dati sfaturi ce sa fac
Răspuns la discuția accident cu tir bulgar
Buna ,revin din nou pentru lamuriri in cele din urma am primit un raspuns din partea firmei de asigurari care este reprezentantul in Romania a firmei din bulgaria au confirmat valabilitatea politei adica a carti verzi dar au spus ca firma de asigurari din BULGARIA a cerut o declaratie de accident a persoanei asigurate .imi puteti spune daca este un timp legal pentru care se poate astepta pentru acesta daca nu se prezinta eu cat sa astept si daca se poate sa aiba o alta opinie despre modul in care s-a produs accidentul sau alte aspecte care se pot ivi
Răspuns la discuția accident cu tir bulgar
Va multumesc mult.Desi sunt necajita:worthy: ca o sa dureze destul de mult sper sa nu fie 3 luni si :( pacat ca nu pot sa fac nimic sa-i stresez cu ceva .Sugestile sunt bine venite
Buna ziua ,in data de 2 august anul curent am fost acrosat de un tir inmatriculat in Bu lgaria am chemat politia care a facut proces verbal .Politia a constatat ca bulgarul este vinovat .A doua zi am cautat reprezentantul asigurari in Romania am gasit ca asigurarea bulgarului este facuta la DZI INSURANCE iar reprezentantul in ROMANIA este AVUS INTERNATIONAL cu sediul in Bucuresti eu fiind din Arad i-am contactat telefonic mi-au trimis un constatator sa imi vada masina care a facut un deviz de constatare a pagubelor si am semnat o cerere de despagubire iar acesta mi-a spus ca pot sa o duc in service .La service acestia au gasit si alte probleme la masina cand au desfacuto-o iar service-ul i-au trimis poze si le-a facut un deviz de reconstatare acestea le-au raspuns ca capota nu se pune in discutie si ca sa le faca un deviz cam cat ar costa reparatia .Am vorbit si eu telefonic si au spus ca oricum nu poate sa plateasca nimic pana nu le vine confirmarea din bulgaria cum ca cartea verde a bulgarului ar fi valabila si ca aceasta poate sa dureze pana la 3 luni si ca eu pot sa repar masina ca o sa-mi plateasca ei.Cum de se poate sa dureze asa de mult o astfel de verificare in timpurile noastre cand toate informatiile sunt computerizate de ce cand trebuie sa platim noi asigurarile se misca rapid sa ne ia bani dar cand trebuie sa ni dea incearca tot felul de prelungiri,pai atunci ia sa nu fim obligati sa platim RCA si atunci despagubeste fiecare pe bani lui si isi repara masinile .Masina este inmatriculata pe firma eu am nevioe de masina.Eu nu am ce face decat sa astept luni de zile pana se socotesc ca trebuie sa plateasca adica termenul max 3 luni cu stima va multumesc
ma intreb de ce firmele particulare pot sa faca ce vor cu angajati lor,eu lucrez la o firma in arad dar care are sediul la timisoara in urma unui examen pe care l-am dat am obtinut un alt loc de munca de medic rezident , am facut o cerere de desfacere a contractului de munca cu acordul ambelor parti prin fax , a spus directorul firmei ca este ok nu e nici o problema dupa cateva zile a spus ca trebuie sa stau in preaviz eu i-am spus ca de ce ca nu am cerut demisia a spus ca asa e legea si ca dureaza pana se proceseaza cartea de munca ,eu cred ca nu are platite la zii cotizatile catre stat ,as dori un sfat. Va multumesc