avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate abalascau

Activitate abalascau

Buna ziua, tatal meu a primit o mostenire dar care nu face parte din lega 18 pentru ca asa i-au dat cei de la primarie si nu este trecuta in adeverinta. In acelasi timp un doma care era in comisie a luat abuziv numarul de CF si s-a intabulat pe o parte din teren. El a recunoascut ca a facut un fals in declaratii si ne-a dat terenul inapoi prin proces dar pe terenul cu suprafata mica pe care se intabulase el. Srabunicul nu a fost memvru CAP si a primit terenul fiind veteren de razboi. Intre timp alti oameni , din comisiea orasaneasca au vrut sa se puna pe terenul respectiv, care nu apartine statului pe motiv ca au teren acolo, dar de fapt acel teren pe care il revendicau a fost dat si primit despagubiri unei societati confirm unei legi. Acest teren e liber si momentan platim impozit, iar expertiza judicaira arata clar ca acel teren apartine numarului top pe care tatal meu il mosteneste. Problema este ca tatal meu a vandul o bucata din acel teren si acesta s-a divizat , acum nemaifiind doar nr top respectiv ci pe per 1 si per2. Puteti sa ma ajutati cu niste articole de lege care ar putea sa ma ajute a intra in posesia cestui teren va rog frumos. Noi platim impozit si il folosim, il lucram deci suntem in posesia lui, dar nu si pe acte, motiv pentru care suntem in proces cu cei care lucreaza la primarie si sustin ca au teren acolo dar nu au acte si nu le-au aratat niciodata in proces. Contradictia este ca acest teren nu face parte di legea 18, strabunicul nefiind in cooperativa niciodata si nici nu a apartinut niciodata nici unei cooperative si a fost folosit abuziv de o sociatate care si-a retras gardul dupa terenul pe care nu avea acte, lasandu-l liber, ca pe un teren privat ce era. Doar ca Cei din comisie afland la timp ca a fost lasat liber printr-un proces fals de uzucapiune au luat nr. de CF si o parte din teren. Acum noi am reusit sa il luam in posesie dar nu sa avem acte pe el desi toate expertizele judiciare dovesesc faptul ca este terenul mostenit. VA rog frumosa daca puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti niste legi ce ar putea sa ma ajute. Cu respect Fiica celui in cauza Alina Balascau
Răspuns la discuția preaviz concediere gravida
Ei vor sa ma streseze cred fiind vulnerabila si avand probleme se bazeaza pe faptul ca nu o sa ma interesez si voi face greseli. La inceput vroiau ca eu sa particip la examen dar sunt hotarata sa nu ma duc ca atunci as da ocazia sa ma dea afara pe incompetenta.Sper ca sarcina sa mearga bine ca ma mai doare burta si sunt dependenta de medicamente.Singura grija este ca nu stiu pana cand imi va mai prelungi doctorita concediul ca si doctorita mea pleaca in perioada asta pentru o luna si jumatate.Ca pana la 1.1.2006 trebuie sa hotarasca pe cine da afara.Ar putea sa se amane examenul si sa se dea in ianuarie?Atunci as fi obligata sa particip daca de exemplu nu as avea concediu medical?
Răspuns la discuția preaviz concediere gravida
tot eu sunt .poate cineva sa-mi raspunda la intrebari ca sunt cam stresata
Lucrez la unitate de stat(dar nu se desfinteaza doar isi mai restrange din personal si sunt salariat civil), si sunt gravida in 18 saptamani.I-am anuntat in scris din septembrie ca sunt gravida. Momentan sunt in concediu medical si ei mi-au trimis preaviz de concediere in care scrie ca se disponibilizeaza un post( pe baza art.65 alin1 Codul muncii) si se da concurs si cine ia nota mica pleaca. Ei nici nu aveau dreptul sa-mi trimita preaviz cat sunt in concediu medical dar ce ma intereseaza, pot sa ma dea afara daca nu ma prezint la examen. Dar daca ma prezint? Dar daca merg la munca dupa examen.Ca ei mi-au bagat sub nas o ordonanta de protectia maternitatii in care se poate da afara salariata gravida dar din alte motive decat cele de sanatate. MAi e valabila legea 25 din 5 martie 2004 saui Codul muncii actualizat e valabil?Dupa codul muncii nu ar putea sa ma dea afara.Dupa ordonanta ar putea.Asa cred eu. Pot sa imi dea preaviz cat sunt gravida? Ce emai tare codul muncii din 2005 sau ordonanta din 2004

Lucrez la Spitalul militar Bv, si sunt gravida in 18 saptamani.I-am anuntat din septembrie ca sunt gravida. Momentan sunt in concediu medical si ei mi-au trimis preaviz de concediere in care scrie ca se disponibilizeaza un post( pe baza art.65 alin1 Codul muncii) si se da concurs si cine ia nota mica pleaca. Ei nici nu aveau dreptul sa-mi trimita preaviz cat sunt in concediu medical dar ce ma intereseaza, pot sa ma dea afara daca nu ma prezint la examen. Dar daca ma prezint? Dar daca merg la munca dupa examen.Ca ei mi-au bagat sub nas o ordonanta de protectia maternitatii in care se poate da afara salariata gravida dar din alte motive decat cele de sanatate. MAi e valabila legea 25 din 5 martie 2004 saui Codul muncii actualizat e valabil?Dupa codul muncii nu ar putea sa ma dea afara.Dupa ordonanta ar putea.Asa cred eu.