avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Marku Florin

Activitate Marku Florin

Buna seara,ce demersuri trebuie sa fac in cazul neplatii pensiei alimentare,de catre fosta sotie,conform hotararii judecatoresti date in urma divortului?
Răspuns la discuția Finalizare divort
Multumesc pentru lamuriri!
Răspuns la discuția Finalizare divort
Sentinta a fost pronuntata in data de 30.05.2013 iar comunicarea am primit-o in data de 06.06.2013.Se mentioneaza ca este drept de apel 15 zile,nu putem daca suntem amandoi de acord sa scurtam termenul si sa facem demersurile mai repede de 35 de zile?
Buna ziua,as dori sa stiu ce ar mai trebui sa fac pentru a finaliza divortul meu.Mentionez ca am primit sentinta pronuntata in 30.05.2013,mai este drept de apel de 15 zile,sotia imi va plati pensie alimentara in favoarea copiilor,divortul a fost de comun acord fara partaj,as vrea sa stiu ce mai este de facut acum si cand as putea evacua fosta sotie din casaMultumesc
Mulţumesc,cand am demarat actiunea nu stiam de relatie si nu banuiam ca va dura asa de mult
Ar fi totul mai usor daca nu as mai avea sentimente pt ea dar prin atitudinea ei sfidatoare nu usureaza situatia.Sa va mai spun ca acum am pregatit hainele pt gradinita si scoala iar ea este cu mobilul in mâna pe messenger.E cam greu sa coabitezi in aceste conditii dar multumesf oricum pt raspuns
Bună,am depus acte pt divort in 17.01.2013 si avem termen doar in 30.05.2013.Mentionez ca locuim intr-un apartament mostenit de la parinti impreuna cu sora mea dar nu am facut succesiunea.Divortul este de comun acord.ea va plăti pensie alimentara pt cei doi copii minori ai nostri care vor avea domiciliul la adresa actuala.Din cauza ca am aflat ca are o relatie extraconjugala,care a facut-o sa lase copiii pe timpul noptii singuri,eu fiind la servici, exista acum o tensiune si mai mare intre noi si vreau sa evit evenimente nefericite.Exista vreo posibilitate pt a o face sa plece din casa?Multumesc
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Am pus aceasta intrebare deoarece societatea la care lucrez vor sa ne fixeze ziua de incepere a concediului in data de 10 iulie chiar daca eu in acea zi ies din tura de noapte inceputa in 9 iulie ora 19.
Oricum multumesc pt. raspuns si promptitudine!
Buna ziua,
In momentul de fata lucrez la program de 12/24 12/48.As vrea sa stiu cum se acorda zilele de concediu legal de odihna in acest caz si daca zilele de sambata si duminica se iau in calcul ca si zile de concediu.
Ca un calcul teoretic, daca ar fi sa incep concediul in data de 12 iulie care ar fi data in care as reincepe serviciul dupa efectuarea a 10 zile de concediu de odihna?