avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate pincag

Activitate pincag

Ma poate ajuta cineva cu actele emise de o primarie in cazul in care doresc amplasarea unei rulote pt comercializare bauturi alcoolice si nealcoolice pe domeniul public? Am vb la primarie dar e primul caz si nu cunosc foarte multe.
Conform art.334 documentatia de atribuire trebuie sa contina o fisa de date a procedurii, ma poate ajuta cineva cu un model??un model cadrul al contractului de inchiriere adaptat Codului Administrativ? Va multumesc anticipat!
In contract este scris doar "se vor aplica penalitatii conform legislatiei in vigoare". Nu gasesc in legislatie penalitatile respective, decat in codul fiscal iar din cate stiu contractul de inchiriere nu intra
Daca o primarie detine contract de inchiriere cu o persoana fizica , care sunt penalitatile pe care le poate aplica primaria in caz de neplata a timp a chiriei??? Va multumesx
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Multumesc pt raspuns.Am inteles ca exista o lege prin care primariile te pot intabula gratuit.Stiti cumva conditiile ?
Daca avem titlul de proprietate pe bunicul ,care sunt pasii ca terenul si casa sa fie trecut pe tatal meu? Mentionez ca tata locuieste in aceasta casa de mic copil.
Buna ziua,
Am semnat cu primaria un contract de inchiriere teren -domeniu public in data de 18 Decembrie. Cu ce data va fi impunerea la Biroul Impozite si taxe pentru plata chiriei??Din cate stiam eu chiria ar trebuii sa fie platita incepand cu data de 1 a lunii urmatoare, dar nu sunt convins ca sunt informat bine.
Buna ziua,
Care sunt avizele pe care o primarie ar trebuie sa le ceara prin certificatul de urbanims pentru construire punte pietonala suspendata???


Va multumesc
Am incheiat un contract de concesiune teren in vederea construirii unei locuinte in anul1996. Am construit casa in care locuiesc impreuna cu familia.Acum as vrea sa cedez concesiunea fiicei mele, dar la primarie m-am lovit de urmatoarea problema: mi s-a spus ca doar prin vanzarea constructiei pot ceda concesiunea in favoarea ei.
Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Daca ma puteti ajuta cu articole din lege....va multumesc