avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate avramfane

Activitate avramfane

Răspuns la discuția reluare activitate dupa CCC
Despre desfiintarea postului am fost instiintat de catre firma la care faceam aoutsourcing si nu de catre angajator. Angajatorul in momentul de fata refuza sa imi raspunda la solicitarea facuta initial prin email. Aceasta solicitare am trimis-o si mandat postal ieri (astazi la ora 12 a fost predata la angajator) si pana in momentul de fata nu am primit nici un raspuns de la angajator.
Initial voi face o sesizare catre ITM, iar daca in urma sesizarii nu se vor rezolva lucrurile il voi actiona in instanta.
Răspuns la discuția reluare activitate dupa CCC
Buna ziua,

M-am prezentat la locul de desfasurare a activitatii conform CIM. Cand am ajuns acolo seful de la IT de la firma pentru care se facea outsourcing mi-a aratat un act aditional prin care intre firma respectiva si firma la care lucrez s-a facut restructurare de pozitii in timp ce eu ma aflam in CCC si ca eu nu mai am ce cauta acolo. Mi-e nu mi-a fost modificat in nici un fel CIM si apare ca eu treb sa ma prezint pentru desfasurarea activitatii tot la firma pentru care se facea outsourcing.
M-am prezentat si ieri si astazi la firma pentru care se facea outsourcing si m-au trimis acasa deoarece conform contractului dintre firme eu nu mai am ce sa fac acolo.
Am vorbit cu angajatorul si el mi-a spus ca nu are ce sa mai imi dea de munca si ca sa stau acasa ca pe el nu il intereseaza.

In urma acestor lucruri am trimis catre angajator o cerere prin mandat postal in care l-am rugat sa imi comunice in scris daca au fost facute modificari privind functia si loculd e desfasurare a activitatii si nu vrea sa imi raspunda.

Ce trebuie sa fac in continuare fiindca daca nu ma prezint la sediul firmei pentru care faceam outsourcing asa cum scrie in CIM la locul desfasurarii activitatii angajatorul ma poate concedia chiar daca ma aflu in plata stimulentului de insertie. Pe langa asta nici drepturile salariale nu imi vor fi acordate fiindca nu am muncit in cazul in care nu ma prezint acolo.

Se poate rezolva cu o sesizare la ITM in legatura cu acest caz ?
Sau exista o alta metoda prin care se poate rezolva in asa fel incat eu sa ma intorc la serviciu chiar daca nu se poate sa imi mai desfasor(reiau) activitatea la firma pentru care se facea outsourcing.
Conform Art.10 (7)din Legea nr.202/2002 teoretic angajatorul nu ar fi trebuit ca in momentul revenirii din CCC sa faca un act aditional la CIM prin care sa specifice locul de munca echivalent, daca cel pe care il aveam a fost desfiintat in perioada CCC ?
Răspuns la discuția reluare activitate dupa CCC
In decizia de reluare a activitatii scrie:
"Incepand cu data de 02.07.2012 se reia activitatea conform CIM incheiat intre salariatul ___ si societate."
In CIM scrie la Locul de munca: Activitatea se desfasoara la (firma Y)
La punctul 2 scrie In lipsa unui loc de munca fix salariatul va desfasura activitatea astfel ____ si este lasat spatiu gol


Buna ziua,

Revin cu o alta problema aparuta dupa reluarea activitatii din CCC

Sunt angajat al unei firmei (X) care ofera suport IT pentru o alta firma (Y).

De luni 16.07.2012 trebuie sa imi reiau activitatea.

In C.I.M. se specifica clar ca locul de desfasurare a activitatii este la firma Y. In timpul CCC angajatorul a modificat contractul cu firma pentru care oferea suport si functia mea a fost scoasa din acel contract. Am incercat azi sa vorbesc cu angajatorul sa il intreb unde sa ma prezint la reluarea activitatii. La sediul angajatorului (firma X) sau conform C.I.M. la sediul firmei Y.
In decizia de reluare a activitatii inainte de implinirea copilului a varstei de 1 an se specifica ca imi reiau actvitatea conform C.I.M.

Raspunsul angajatorului a fost ca el nu are ce sa imi dea de munca si din punctul lui de vedere ar trebui sa stau acasa ca nu mai are ce sa mai imi dea de munca si nu a vrut sa se pronunte unde anume trebuie sa imi reiau activitatea si ca ma agat de o lege ca sa cersesc bani de la el, ca el putea sa ma dea afara inainte de a intra in CCC, dar nu a facut-o ca a crezut ca suntem oameni cu demnitate si acest lucru eu nu il mai am.

Intrebarea mea este: Cum ar trebui sa procedez in acest caz ?

Date despre copil:
Data nasterii: 21.07.2011
CCC a fost initial mama (a luat pentru perioada de 1 an) dupa care din 20 Februarie am intrat eu in locul sotiei in CCC. Incepand cu data de 02.07.2012 trebuia sa ma prezint la serviciu, dar mi-am luat 02-05.07.2012 CO dupa care datorita unor probleme de sanatate am mai avut C.M. in perioada 06-13.07.2012.
Decizia de reluare a activitatii mi-a fost emisa inainte de data de 02.07.2012 asa ca am putut sa imi fac si dosarul de stimulent de insertie. Am sunat azi sa vad daca dosarul a fost aprobat si mi s-a confirmat acest lucru,urmand ca decizia de plata a stimulentului de insertie sa fie trimisa prin mandat postal in maxim 30 de zile.

Cum ar trebui sa procedez in acest caz, daca angajatorul spune ca nu mai are ce sa imi dea de munca si tot ce am relatat mai sus ? Unde ar trebuie sa imi reiau activitatea ? La sediul angajatorului sau conform C.I.M. in care spune clar ca activitatea se desfasoara la sediul firmei Y.

Multumesc
Cred ca am gasit o solutie pentru rezolvarea problemei in cazul in care totusi angajatorul refuza sa imi aprobe cererea de reluare a lucrului inainte de terminarea CCC (eu vreau sa incep cu data de 1-Iulie-2012).

Dar mai intai de toate datele problemei:

Data nastere copil: 21-Iulie-2011
Pana pe data de 21-Februarie-2012 mama a fost in CCC, dupa care am intrat eu. Teoretic cu o cerere catre angajator ca vreau sa imi reliau activitatea incepand cu data de 01-Iulie-2012 daca este aprobata as putea beneficia de stimulentul de insertie si masura de protectie pe care o ofera statul in art. 25, alin.2 angajatilor proaspat intorsi din CCC.

1. Conform Art. 7 alin.1:"Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit.
a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2" eu am indeplinit acest criteriu fiindca am perioada Iulie 2011 - Februarie 2012 in care am realizat venituri supuse impozitului.

Asadar asta inseamna ca: Daca depun cerere pentru stimulentul de insertie prevazut al art.7, alin 1 din OUG 111/2010 cei de la DGASPC sunt obligati sa il aprobe chiar daca data de incepere a platii corespunde cu data terminarii CCC eu am realizat venituri supuse impozitului in perioada Iulie 2011 - Februarie 2012.

2. Eu pe data de 21 Iulie trebuie sa ma prezint la serviciu deoarece imi expira CCC. Cum 21-Iulie pica sambata imi fac cerere de concediu. incepand cu data de 23-Iulie-2012, astfel incat angajatorul sa nu imi poata inmana hartiuta ca din cauza motivelor economice este nevoit sa inceteze raportul de munca cu mine, pana la data cand cei de la DGASPC imi aproba cererea pentru stimulentul de insertie. Din acel moment revin din concediu la serviciu.

Conform art.25 alin.2 lit b din OUG 111/2010 angajatorul nu mai poate sa inceteze raportul de munca cu mine.
Q.E.D.

Daca s-a strecurat vreo greseala de interpretare a legii, va rog sa ma avertizati, deoarece nu am studii in domeniu juridic si posibil ca eu sa nu fi inteles legile corect.

Multumec



Multumesc pentru raspusurile dumneavoastra prompte.

In lege asa cum ati spus si dumneavoastra spune "La inceterea CCC", dar nu se spune nimic de intoarcerea mai devreme.
Este considerata tot "incetare CCC" chiar daca este mai devreme de 1 an, atunci cand depun cererea de reluare a activitatii ?


Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra prompt.

La a doua intrebare si anume daca angajatorul are dreptul sa imi refuze cererea de reluare a activitatii sau este obligat prin lege sa o aprobe imi puteti raspunde?

In OUG 111/2010 spune ca angajatorul este obligat sa imi aprobe doar cererea pentru CCC si nu am gasit nicaieri raspunsul la intrebarea de mai sus.

Multumesc
Buna ziua,

Pentru a reveni din CIC inainte de termen la serviciu cum se procedeaza mai exact. Trebuie sa anunt intai la DGASPC ca vreau sa imi fie intrerupt concediu crestere copil (CCC) si apoi sa ma duc la angajator ca sa anuleze decizia de suspendare a contractului de munca pe perioada CCC sau trebuie sa fac direct cerere catre angajator pentru revenire din CCC incepand cu data de ... (data care va fi inainte de implinirea copilului a varstei de 1 an)

Angajatorul are dreptul sa nu imi aprobe cererea de revenire la serviciu inainte de termenul pentru care am fost in CCC (mai exact 1 an)?
Răspuns la discuția Contract de comision
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Contract de comision
pe intelesul unuia care habar nu are de termeni juridici daca se poate ?
eu vreau sa obtin desfacerea acelui contract de comision fiindca nu mai pot cumpara apartamentul intermediat de agentia imobiliara, deoarece nu mi-a acordat banca credit.