Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comision
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comision

Am incheiat un contract de comision cu o agentie imobiliara.
Cum si in ce conditii pot rezilia acest contract daca in el nu este specificata durata "de viata" al acestuia ?

Multumesc
pai nu aveati clauze acolo ?
In principiu orice contract poate fi rezolvit sau reziliat pentru neexecutarea culpabila a obligatiunilor contractuale de catre celalalt contractant ;cel care solicita insa desfacerea contractului trebuie sa fie in afara oricarei culpe contractuale spre a obtine cistig de cauza.
pe intelesul unuia care habar nu are de termeni juridici daca se poate ?
eu vreau sa obtin desfacerea acelui contract de comision fiindca nu mai pot cumpara apartamentul intermediat de agentia imobiliara, deoarece nu mi-a acordat banca credit.
Parerea mea este sa incercati rezolvarea amiabila a situatiei create.In caz contrar este foarte important ce clauze sunt inserate in contractul de comision. Daca existenta contractului este legata de acordarea creditului din partea bancii cred ca puteti invoca cu succes in instanta acest impediment in executarea contractului.
multumesc pentru raspuns
avramfane, utilizator