avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate melanie_gt

Activitate melanie_gt

Buna ziua,
am o problema sa sper sa ma puteti ajuta:
- am un autivehicol pe leasing de 2 ani jumate. Ieri a venit cineva sa ridice autivehicolul pentru nuste sume restante. Doar cu o lista a sumelor restante in mana, pretinzand a se plati intreaga suma pana la sfarsitul saptamanii, in caz contrar se va ridica.
- mentionez faptul ca mi-sa precizat verbal ca a fost reziliat contractul.....se poate rezilia un contract unilateral, si fara sa instiintezi?
Din cate stiu eu, nu poate sa iti ridice autovehicolul asa pur si simplu --- nu este nevoie de o hotarare judecatoreasca? Daca achit partial din suma restanta mai poate sa ridice bunul?
Va multumesc anticipat pentru sprijin,
o zi frumoasa!
Va multumesc pentru sprijin =D>
Va multumesc pentru raspunsul promt!
"certificat de atestare fiscala eliberat de Directia taxe si impozite din cadrul Primariei in raza teritoriala a careia isi are sediul social societatea comerciala"
- In acest certificat se regaseste daca sa platit sau nu impozitele pe autoturismul respectiv?
Buna ziua,

sper sa ma puteti ajuta in urmatoarea problematica:
De curand am stins un contract de leasing auto. Contractul de leasing a fost intre un SRL si firma de leasing.
Ultimele facutri, inclusiv factura cu Valoarea Reziduala, au fost achitate prin OP de catre persoana fizica.
Intrebarea mea este: persoana fizica care a achitat valoarea reziduala intra in posesia bunului, la stingerea contracului de leasing?!

In asteptarea unui raspuns pozitiv (sper :) ) va multumesc anticipat,
melanie
Răspuns la discuția Prescrierea unei sume datorate
Va multumesc pentru raspuns=D>
Buna ziua,
sper sa ma puteti ajuta in urmatorul caz:
- a existat un contrat intre o firma de tele-comunicatii si persoana fizica
- exista o suma care nu s-a achitat catre firma de comunicatii.
- relatiile cu aceasta firma s-au incheiat acum min.5 ani si 1/2. - suma datorata este mai veche de 5 ani.
- acum cateva zile am primit prin posta, pentru prima data, o instiintare (de la o firma de recuperari), prin care mi-se comunica ca se va parcurge la executare silita.
Intrebariile mele ar fi:
Nu se tine cont de termenul de "prescriptie a unei datorii"?
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de dreptul prescriptiei?
Se poate "emite" o executare silita de catre o judecatorie fara prezenta sau stirea debitorului?

Va multumesc anticipat pentru sprijin.