avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Prescrierea unei sume datorate
Discuție deschisă în Executare silită

Prescrierea unei sume datorate

Buna ziua,
sper sa ma puteti ajuta in urmatorul caz:
- a existat un contrat intre o firma de tele-comunicatii si persoana fizica
- exista o suma care nu s-a achitat catre firma de comunicatii.
- relatiile cu aceasta firma s-au incheiat acum min.5 ani si 1/2. - suma datorata este mai veche de 5 ani.
- acum cateva zile am primit prin posta, pentru prima data, o instiintare (de la o firma de recuperari), prin care mi-se comunica ca se va parcurge la executare silita.
Intrebariile mele ar fi:
Nu se tine cont de termenul de "prescriptie a unei datorii"?
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de dreptul prescriptiei?
Se poate "emite" o executare silita de catre o judecatorie fara prezenta sau stirea debitorului?

Va multumesc anticipat pentru sprijin.
Cel mai recent răspuns: melanie_gt , utilizator 10:24, 24 Iunie 2010
Nu luati in seama acea somatie. Firmele de recuperari asa procedeaza pentru a intimida debitorii. Cu siguranta nu a existat un dosar in instanta, avand in vedere ca nu ati fost citat la domiciliu. Asta am dedus eu. Suma se va recupera doar daca ati achita-o dv., nu prin executare silita.
datoria este prescrisa in 3 ani...la dvs au trecut 5, deci stati linistit.
In mod identic cu "antevorbitorii" mei, dreptul la actiunea al societatii respective este prescris.
In schimb nu s-a prescris dreptul de creanta.
Ceea ce face societatea de recuperari, (chiar avem cunostinta despre ambele societati) este doar o incercare de a va convinge sa achitati de buna voie suma datorata, pentru ca, chiar daca dreptul la actiune este prescris, plata datoriei este perfect valabila.
In acest sens, art. 20 din Decretul nr. 167/1958 privind prescriptia.
Nu va lasati intimidata, nu pot face nimic, o eventuala actiune in justitie este sortita esecului.
Singura masura pe care o pot lua impotriva dvs este de a va inscrie in baza de date a societatilor de telecomunicatii, asa incat nu aveti posibilitatea incheierii unui alt contract in nume personal.
Sunt multe persoane care au primit asemenea notificari.
Av. Mihai Vaduva
Va multumesc pentru raspuns=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire- prescriptie ContSters98165 ContSters98165 buna ziua. in 2003 am facut un imprumut la banca pe numele meu insa banii i-a folosit prietenul meu. A platit o parte din ei pana la inceputul lui 2004 si ... (vezi toată discuția)
Firma de executare silita insistenta Livica Livica Am un credit pe care trebuia sa-l platesc pana in 2007. Cand am avut banii ce mai trebuiau platiti am fost la respectiva banca dar mi s-a spus ca nu mai ... (vezi toată discuția)
Notificare executare silita Livica Livica O cunostinta a facut un credit la [banca] in 2002 si o perioada nu a reusit sa plateasca ratele. Prin 2007 a avut posibilitatea sa plateasca, s-a dus la banca ... (vezi toată discuția)