avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate cristi.bv

Activitate cristi.bv

stau intr-o casa de la icral,am fost intervenienti intr-un proces de revendicare pe care la-m pierdut.propietaru sa dus la un executor sa ne de evacueze. 1.daca noi nu plecam cat timp dureaza o evacuare silita. 2.daca plecam trebuie sa facem un proces de predare a spatiului cu propietarul.
fica propietarului nu a facut cerere de retrocedare,fata a facut doar actele de mostenitor si a vandut casa.Se poate anula contractul de cumparare?
in C.F. este trecut numele parintilor.Propietarul avea 4 copii,3 au murit si a ramas fata.Copii celor trei frati care au murit au dreptul la mostenire?
in anul 1975 in propietatea statului a intrat o casa care a fost abandonata de propietat.Statul nu si-a trecut dreptul de propietate in C.F. .Fica propietarului poate sa vanda fara sa faca cerere de retrocedare?
corect trebuia sa vina mostenitoarea sa faca revendicarea si daca dorea sa-l vanda trebuia a ne faca o notificare in care sa ne anunte ca vrea sa-l vanda. dar vecinul a obtinut o anputernicire de la mostenitoare sa se ocupe de certificatul de mostenitor si apoi sa-l vanda tot lui(vecinul) statul este obligat sa isi treaca in cf dreptul de proprietate? daca exista un nepot al propietarului poate sa anuleze certificatul de mostenitor?
fostul propietar a avut 3 baieti si o fata,baieti au murit si fata este in viata.am vrut sa anulam contractul de vanzare cumparare facut de vecin cu mostenitoarea.nu exista nici o decizie de retrocedare.normal trebuia sa faca fata cerere de retrocedare si apoi sa vanda,dar statul roman nu si a trecut dreptul de propietate in cf si vecinul a profitat de aceasta greseala.rialul mi-a dat o copie a unui act in baza caruia casa a intrat in propietataea statului cu decretul 223/1974 din data de 1.01.1975,decizia urmand sa vina ulterior.procesul sa incheiat in mai dar nu a sosit decizia acasa,eu vreau sa fac recurs.mai am vreo sansa.multumesc.
stau de 30 de ani in casa in care rialu era administrator,am incercat dupa 1990 sa o cumpar si mi sa spus ca nu se poate ca nu este data lege.anul trecut inainte sa expire contractu de inchiriere in aprilie,vecinul meu mi-a spus ca el este noul propieter si sa nu mai platesc chirie la rial si sa-i platesc lui.rialu mi-a spus ca ia cerut vecinului meu o hotarare judecatoreasaca din care sa rezulte ca el este propietar si nu statul.vecinul meu ce a facut,a scos un cf in care era trecut fostu propieter care era in germania,a gasit o fata a fostului propietar care la inputrenicit pe vecinul meu sa-i faca actele de mostenire si contractul de vanzare cumparare.asa vecinul meu a devenit propietar in casa in care eram chirias al rialului.am intervenit in proces pentru a anula contractul de vanzare,proces care sa incheiat anul asta cu concluzia ca statul roman nu are titlu valid de propietate.ce pot face in situatia de fata?