avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaElla

Activitate GabrielaElla

Buna ziua,
In cazul in care ma aflu in Bucuresti iar domiciliul meu este in Tulcea, pot sa imi schimb buletinul aici?
Mentionez ca maine imi expira actul de identitate.
Multumesc
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Va multumesc.
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua.
Parintii mei au divortat iar tatal meu a decedat ulterior. Pot primi pensie de urmas avand in vedere faptul ca este o probabiitate mare ca el sa nu fi avut carte de munca, sau cel putin sa fie pierduta ?
Mentionez ca am 18 ani si sunt inscrisa la facultate.
Buna ziua
Am lucrat 3 ani si 2 luni in Italia, dupa care fortata de imprejurari mi-am dat demisia. Fostul meu sef nu mi-a platit lichidarea pe loc , spunandu-mi ca mi-o va plati in 6 luni, conform legii- Au trecut 6 luni plus alte 3 si nimic. Cum pot recupera banii ? Din momentul in care am dat demisia m-am intors in Romania. Sfarsindu-se cele 6 luni, am apelat la un avocat italian, dar taraganeaza foarte tare lucrurile, i-au trebuit 3 luni ca sa le trimita fostilor patroni scrisoarea de instiintare. Acum imi spune ca fostul meu sef nu vrea sa imi dea banii si trebuie sa ajungem in instanta . As vrea sa stiu cum functioneaza, in cat timp imi voi recupera banii ,conform legii ?
Buna ziua !
Peste 2 saptamiani imi voi duce fata de 14 ani in Romania si vreau sa ii fac fratelui meu o procura pentru a o aduce el inapoi in Italia.
Mentionez ca sunt divortata si tatal fetei a decedat dupa divort. Fratele meu va fii in Italia iar eu vreau sa ii fac o procura in Romania.
As vrea sa stiu ce acte imi trebuiesc pt aceasta procura si daca este neaparat nevoie sa fie si el prezent.
Multumesc.