avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate maxxboy

Activitate maxxboy

Buna ziua,
ma adresez comunitatii avocatnet.ro in speranta ca voi gasii o alternativa pentru parintii mei sa nu coste 1000-2000 de euro trecerea ambilor ca proprietari pe apartament.
Sa fiu mai exact, ei sunt casatoriti de 40 de ani si figureaza doar tatal meu ca proprietar in acte deoarece banuesc eu si ei ca a fost achizitionat acel apartamanet cu 2 ani inainte de casatorie. Care ar fi problema ? nu se gandeste nimeni ca se va recasatorii / divorta si alte chestii la varsta lui ( tatalui ) dar, mama incepe sa intampine probleme de gen:
cand vrea sa isi faca buletin - trebuie proprietarul ( desii sunt casatoriti si anterior nu acum vreo 30 - 20 - 10 ani nu a fost solicitat acest lucru, in ultima perioada vad ca este tot mai des )
cand se schimba de la compania de cablu
cand vor anumite schimbari la compania de telefonie, etc..
Tatal meu nu este chiar la prima tinerete si nu este chiar foarte mobil, pentru ca are operatii la picioare si mama doreste sa evite sa il poarte peste tot cu ea.

Asadar, se poate face o procura notariala in acest sens ca mama poate sa il reprezinte legal peste tot ?
Si acum mai revine si intrebarea ce se va intampla dupa deces ? poate fi trecuta ca unic proprietar mama( nu 50% ea si 50% copii cum e legal, pentru ca iar am revenii la problema cu prezenta proprietarului la tot felul de societati comerciale ) ? printr-un testament facut la notar..sau ceva de gen se poate rezolva ?
Sper ca v-am oferit cam toate detaliile necesare, daca nu..voi revenii cu completari pentru a primii un raspuns. Va multumesc anticipat !
"Locuiesc" spun in ghilimele pentru ca trec rar pe acolo, in apartamentul verisoarei mele care este plecata din tara si am avut o intelegere sa am grija de apartament cat aceasta este plecata. Apartamentul este dotat cu repartitoare de caldura, si ocazional deschid un calorifer sa nu se creeze umezeala in apartament si primesc facturi de 200Ron, 170Ron si mi se pare strigator la cer. Este normal ? Si daca nu ce proceduri pot inainta pentru a remedia acest lucru ? presupun ca este o frauda si i-am comunicat acest lucru celui care citeste repartitoarele lunar si el ridicand din umeri a zis stiti si dumneavoastra care sunt treburile in romania..cu alte cuvinte fura cine poate..cine nu..plateste. care este procedeul de calcul ? indexul se inmulteste cu furtul si se ridica la patrat cu frigul din case ? Va rog sa imi da-ti un sfat in rezolvarea acestei probleme, va multumesc !
am primit in posta un plic din partea firmei rds-rcs cu o notificare de plata de urgenta a sumei de 149,49 ron ca urmare a unui debit facturat a seviciilor: internet/telefonie/catv/digi. mentionez ca am incheiat orice legatura cu aceasta firma in urma cu peste 3 ani. au venit la acel moment niste reprezentanti la usa, au discutat cu mama mea, a semnat inchiderea contractului si nu i-a fost adusa la cunostinta nicio restanta!
acum la mai bine de 3 ani evident ca nu mai am nicio factura sau ceva legat de dumnealor. consider aceasta scrisoare abuziva atat prin cererea lor cat si modul de adresare. este procedura corecta sau sunt eu exagerat? au posibilitatea sa ma de-a in judecata sau executare silita ? ce ma sfatuiti in acest caz ?
Se poate efectua o plangere la politie daca am primit o comanda telefonica ( servicii de catering ) eronata cu nume si adresa falsa ? Sau care ar putea fi o solutie pentru evitarea pe viitor a acestor situatii ?