avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Activitate tinki

Activitate tinki

Buna ziua,
Am o intrebare: cum pot sa stiu daca am contract de munca inregistrat in conditiile in care nu am semnat nici-un contract, nici-o hartie. Am dat toate actele necesare societatii angajatoare si cica sunt facute contractele dar cum poti fii sigur de asta daca nu semnezi contract? Nu mai este obligatorie semnarea contractului? Atunci care sunt conditiile in care ai fost angajat? Pe ce perioada? Salariu? Zile concediu? etc... Mi s-a mai intamplat ca am dat actele pentru angajare si nu mi-au facut angajarea nici dupa 6 luni...
Răspuns la discuția somer masterand?
Mutumesc!
Răspuns la discuția somer masterand?
Nu, sunt somer provenit din munca.
Răspuns la discuția somer masterand?
Multumesc!
Poate o persoana inregistrata ca somer si care primeste indemnizatie sa se inscrie si sa urmeze cursuri de masterat la stat?
Sigur ca da. Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine... nu e foarte imbucurator sa afli ca trebuie sa platesti cu banii tai contributiile pe care trebuia sa le plateasca angajatorul si nici corect dar daca altceva nu se poate face...
Firma la care lucrez nu are contributiile la stat platite la zi si in data de 9 iulie voi avea ultima zi de lucru la serviciu deoarece din cauza reducerii activitatii se defiinteaza postul meu. Nu sunt singura in situatia asta, suntem cam 20 de persoane - ingineri si arhitecti ale caror posturi se desfiinteaza, tot biroul de proiectare. Vom putea beneficia de somaj sau nu? Deja avem salarii neplatite pe mai si iunie si nici o sansa sa vedem vreun ban probabil pana cand vom fi dati afara, motivul: nu sunt bani... Macar la somaj vom avea dreptul? Sau suntem la mana angajatorului?
Buna ziua! Sunt cetatean roman si sunt casatorita cu un cetatean indian. In data de 01.04.2009 sotul meu a obtinut o CARTE DE REZIDENTA PENTRU MEMBRII DE FAMILIE valabila 5 ani. Cu aceasta ni s-a spus ca nu mai are nevoie de viza pentru intrarea in Romania si nici in statele pentru care cetatenii romani nu au nevoie de viza. Eronat: Poate este singura exceptie dar pentru UK a avut nevoie anul trecut de viza (a fost la un curs organizat de compania la care lucreaza). Am fost in Bulgaria la mare si cand am sunat la ambasada sa ma asigur ca nu are nevoie de viza mi s-a spus ca intr-adevar nu are nevoie de viza dar numai in cazul in care calatoreste impreuna cu familia. Si ultima aventura s-a intamplat azi: aveam bilete de avion cu British Airways Bucuresti-New Delhi cu escala la Londra si cu stupoare in aeroport am aflat ca are nevoie de viza de tranzit pentru Londra. Trebuia sa mergem sa ii vizitam parintii, eu si fiica mea aveam vize de intrare in India iar pentru sotul meu nici macar nu ne-am gandit ca ar fi necesara vreo viza atata timp cat merge in propria lui tara. Dupa ce am asteptat sa sune la Londra ne-au confirmat ca sotul are nevoie de viza de tranzit. Ne-au tot intrebat daca asta e singura carte de rezidenta in Romania, daca nu are si una mai mica, cu cap de bour si ca ar trebui sa o obtina pe aceea. Ideea e ca am anulat biletele dar ne-am ales cu o vacanta anulata sau in cel mai fericit caz amanata si scurtata, familia sotului dezamagita caci ne asteptau de mult timp, cate 150 de euro pierduti pentru fiecare bilet anulat, deci 450 euro dar ce e cel mai dureros e ca sotul meu a fost afectat psihic foarte mult. E greu sa iei totul de la capat intr-o alta tara. El este inginer, ofiter de marina, calatoreste foarte mult si este prima data cand i se intampla asta. E foarte demoralizat si trist. Eu am incercat sa ii spun ca acum nu calatoreste in interes de serviciu ca sa fie compania raspunzatoare pentru el, ca acum calatoreste ca un simplu cetatean si ca trebuie sa indeplineasca toate conditiile necesare dar nu se simte nici o imbunatatire. O sa incercam sa luam bilete prin alta companie aeriana sau o sa incecam sa luam viza de tranzit dar de la alta tara deoarece la British dureaza o saptamana si nu avem timp, sotului i se termina vacanta pe data de 10 iulie si trebuie sa plece pe nava. Intrebarea mea este despre ce carte de rezidenta vorbeau cei de la British Airways? Cea mai mica si cu cap de bour? Ce alta carte de rezidenta poate obtine? Si la ce mai este buna aceasta pe care o are? Mentionez ca aceasta arata la fel ca si cartile de indentitate ale cetatenilor romani numai ca in locul modelului de fond cu albastru are unul la fel dar culoarea oului de rata. Multumesc!