avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate mekaniku

Activitate mekaniku

Buna ziua,
Referitor la plata orelor suplimentare, conform:
Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia. DECI SE COMPENSEAZA CU LIBER PLATIT....DAR...,
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. Aici nu inteleg eu... Daca luna Iulie 2017 are 168 ore de munca si eu am efectuat 20 de ore suplimentare, conf paragrafului 1 voi primi 20 de ore de liber platit si in aceste conditii salariul meu va cuprinde plata celor 168 de ore + cele 20 de ore suplimentare? Intreb deoarece textul in lege nu spune"SAU" ci spune ca in conditiile in care voi primi orele libere platite, voi fi platit pentru munca suplimentara prestata... Eu asa inteleg contextul "in aceste conditii (acordarea de liber platit)..."

Daca sporul acordat de societate pentru orele suplimentare necompensate cu liber in cele 60 zile, este de 100%, conform Art. 123:
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia; Daca preiau situatia de mai sus, cu orele suplimentare effectuate in Iulie, in Sept si Oct as fi putut sa primesc orele libere platite, dar nu s-a intamplat. La sfarsitul lunii Octombrie va trebui sa primesc salariul pe luna Oct + sporul de 100% afferent celor 20 de ore effectuate in Iulie?
Am mai citit raspunsuri la astfel de situatii insa cine a raspuns a pus un citat din lege care pe mine nu m-a lamurit. Interpretarea textului legii este importanta pentru mine...
Va rog sa ma scuzati daca am folosit prea multe detalii si va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Cautarea unui subiect
Multumesc pentru raspuns, initial am crezut ca este vorba doar de rezultate returnate de google, dar coborand mai jos pe pagina am descoperit si cateva rezultate din forum. Multumesc inca o data.
Daca se doreste cautarea unui subiect anume (poate problema mea a mai fost ridicata de altcineva) nu se poate face decat in casuta "cautare", care de fapt face o cautare in motorul Google, asa ca aceeasi problema poate avea mai multe formulari si mai multe raspunsuri...:D
Un autoturism care deja a fost radiat poate sa mai fie inscris in programul Rabla? Vecinul meu (84 de ani) are un auto cumparat in 1968 si care este radiat deja dar inca mai are factura originala data de IDMS (cu serie sasiu, motor, etc) pt dovada proprietatii. Multumesc anticipat.