avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate papit

Activitate papit

multumesc foarte mult elga 50.
buna ziua,
exista posibilitatea pastrarii dosarelor lunare ale asociatiei (cele intocmite pentru plata intretinerii si alte acte lunare) si in format electronic (ex. scanare, copiere)?
in lege nu gasesc o interzicere.
va multumesc
Răspuns la discuția penalitati
multumesc foarte mult pentru promtitudine si raspunsuri
o noapte buna.::))
Răspuns la discuția penalitati
bine, bine , dar daca au acel fond si au avut de unde sa plateasca facturile cuvenite apartamentului cum sa ma dea in judecata?
intrebarile mele erau altele.
1. pot sa -mi aplice penalitate de 200% ( la 7 ron restanta sa pui penalitate de 14 ron);
2.cum se poate micsora cota la fondul de rulment avand in vedere ca nu locuieste nimeni in acel apartament si intretinerea este in valoare de cca. 40 ron /luna iar fondul meu este de 280 ron.
Discuție penalitati
buna seara,
am un apartament de 2 camere care este nelocuit.
detin un fond de rulment de 280 ron.
nu am platit intretinerea si am de dat 287 ron cu penalitati de 14 ron.
este corect ca penalitatea sa fie de 200% ( am intrebat si mi s-a argumentat faptul ca nu am platit timp de 5 luni de zile si in adunarea generala s-a votat faptul ca daca nu platesti timp de 3 luni esti penalizat )
ii rog sa-mi micsoreze cota la fondul de rulment dar mi s-a spus ca nu se poate acest lucru
va rog daca ma puteti ajuta si cu niste articole din lege sa-i arat presedintelul si administratorului .
multumesc
Răspuns la discuția curatenie subsolul blocului
multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția curatenie subsolul blocului
si mie mi se pare la fel de corect. doar ca nu in acest fel. intai vii cu un contract de inchiriere si dupa aceea ceri aplicarea lui. in sedinta de A G s-a luat in discutie problema deratizarii subsolului, nu am facut de capul nostru. motivatia mi se pare cel putin lipsita de eleganta daca nu mai mult. nu moare nimeni pentru 200 roni dar suntem luati de prosti, ceea ce nu cred ca este cazul. am zugravit intrarea in scara tot din banii nostrii (eu si vecinul meu, locatarii de la parter), care a costat destul de piperat, am rezolvat problema iluminarii etc. nu credeam ca se poate ajunge la asa ceva.
atat vreau sa mai stiu care este suma corecta in vederea incheierii unui contract de inchiriere pentru o boxa de cca. 6.25mp
cu multe multumiri
Răspuns la discuția curatenie subsolul blocului
va multumesc pentru raspunsurile promte, mai am o intrebare:
Care este chiria pe care ar trebui sa o platesc?
specific ca boxa are 2.5m pe 2.5m cca. 6.25 mp.
va multumesc
Răspuns la discuția curatenie subsolul blocului
elga 50
nu am contribuit cu plata chiriei pentru aceasta boxa deoarece nimeni nu a specificat acest lucru.
abia dupa ce am facut cererea de plata sau compensare a sarit doar presedintele.
nu mi se pare corect sa spui ca aceasta curatienie este in compensare cu plata chiriei.
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
subsolul scarii in care locuiesc era un fel de depozit (de la roti de masini, baterii de masini, chiuvete, cazane de metal pana la sticle de ordinul zecilor etc.).
Impreuna cu un vecin am angajat pe cineva care contra a 200 roni a si maturat dupa degajarea tuturor obiectelor.
Am facut cerere la presedinte pentru a ne da banii din fondul de reparatii sau sa fim compensati prin neplata la cota de reparatii pe o perioada de timp.
Raspunsul a fost negativ pe motiv ca eu am boxa si nu platesc chirie si vecinul doreste sa-si construiasca o boxa si din acest motiv am vrut sa facem curatienie.
Precizez ca nu suntem asociatie de proprietari.
Am adunat semnaturi de la 9 din cele 15 apartamente de pe scara pentru a se aplica legea, dar imi spune presedintele ca trebuie da aduc 16 semnaturi din 30 de apartamente cate are asociatia de locatari.
Intrebarea mea este Cum sa strang semnaturi de la scara 4 pentru a plati scara 3 (curatenia s-a efectuat doar la subsolul scarii 3)?