avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate rcujba

Activitate rcujba

Sunt PFA in relatie dependenta fata de platitorul de venit. Nu pot fi angajat deorece posturile sunt blocate. Mai pot colabora cu institutia ca si PFA, pe baza unui contrcat de prestari servicii (adica fara contract individual de munca, institutia urmand sa-si plateasca contributiile si impozitul pentru mine, iar eu, cele care-mi revin, conform regulilor de determinare a imopzitului pentru veniturile realizate in afara functie de baza)?
Am citit in ev. zilei din 02.08.2010, urmatoarea parere:(Contribuţii sociale la activităţile dependente)-
"În general, dacă un PFA se dovedeşte că desfăşura o activitate dependentă faţă de o societate, atunci aceste venituri pe care PFA-ul le încasează în condiţii de dependenţă de respectiva societate sunt reconsiderate ca fiind de natură salarială. Înseamnă că respectiva societate va trebui să plătească contribuţiile salariale şi impozitul pe salariu pentru venitul plătit respectivului salariat, ca şi cum ar fi fost angajatorul său (fără a exista neapărat un contract de angajare între PFA şi societate), urmând ca PFA-ul să-şi achite contribuţiile individuale: contribuţia la asigurările de sănătate, la asigurările sociale (pensie) şi şomaj."

Multumesc mult!
Răspuns la discuția PFA-Acivitate dependenta
Multumesc inca odata!
Imi pare rau ca insist, dar poate gasesc o solutie, altfel......: Sunt PFA in relatie dependenta fata de platitorul de venit. Nu pot fi angajat deorece posturile sunt blocate. Mai pot colabora cu institutia ca si PFA (adica fara contract individual de munca, institutia urmand sa-si plateasca contributiile si impozitul pentru mine, iar eu, cele care-mi revin, conform regulilor de determinare a imopzitului pentru veniturile realizate in afara functie de baza)?
Am citit in ev. zilei urmatoarele (Contribuţii sociale la activităţile dependente)-din 02.08.2010:
"În general, dacă un PFA se dovedeşte că desfăşura o activitate dependentă faţă de o societate, atunci aceste venituri pe care PFA-ul le încasează în condiţii de dependenţă de respectiva societate sunt reconsiderate ca fiind de natură salarială. Înseamnă că respectiva societate va trebui să plătească contribuţiile salariale şi impozitul pe salariu pentru venitul plătit respectivului salariat, ca şi cum ar fi fost angajatorul său (fără a exista neapărat un contract de angajare între PFA şi societate), urmând ca PFA-ul să-şi achite contribuţiile individuale: contribuţia la asigurările de sănătate, la asigurările sociale (pensie) şi şomaj."

Multumesc mult!
Răspuns la discuția PFA-Acivitate dependenta
Multumesc mult!
Totusi, inj cazul reconsiderarii activitatii ca dependenta, mai pot lucra ca si PFA? Care va fi modalitatea de plata a contributiilor si a imopzitului?
In baza OUG nr.58/2010, orice activitate poate fi reconsiderata dependenta.
Activitatea dependenta= orice activitate desfasurata de o persoana fizica intr-o relatie de angajare.
Intrebare: In cazul reconsiderarii unei activitatii desfasurata de PFA aflat in relatie contractuala cu o firma/institutie bugetara, ce se intampla? Mai e posibila in acest caz, activitatea PFA cu respectivele firme/institutii? In ce conditii?
Sunt PFA si am contract de prestari servicii in domeniul resurselor umane cu o institutie. Prin Ordonanta 58/2010 s-a modificat codul fiscal de la 01.07.2010 si a fost definita activitatea dependenta. In cazul in care activitatea mea va fi reconsiderata ca dependenta, in ce conditii mai pot lucra cu institutia respectiva ca si PFA?
Ce sarcini revin institutiei si PFA?
Multumesc mult!