avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate anda1103

Activitate anda1103

Discuție gravida somera
Buna ziua, spuneti-mi va rog carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a-mi elibera stagiul de cotizare la intrarea in somaj in baza art 56 lit jcodul muncii, dupa expirarea CIM. Mentionez ca firma la care am fost angajata imi elibereaza stagiu de cotizare :)zero pe perioada concediilor medicale pe care le-am avut la recomandarea dr ginecolog pe motiv de sarcina cu risc maternal. Multumesc:)
va multumesc pentru raspunsul prompt, as mai avea 2 intrebari in completare..daca in data de 9 aug mi se va inregistra somajul, voi putea sa-mi continui concediul medical pana la prenatal(mai precis 10 ian este data la care am inceput perioada gestationala) sau voi fi obligata sa-l intrerup si ce adeverinta sa cer medicului de familie in loc de "apt pentru munca"?
buna..situatia mea este urmatoarea: m-am angajat in data de 08 feb 2010 la o firma de transport cu contract de munca pe perioada determinata de 6 luni nestiind faptul ca eram insarcinata deja, la cateva zile mi-am facut programare la dr ginecolog care mi-a sugerat concediu medical, respectiv din data de 17 feb pe o perioada de 90 de zile, continuandu-l apoi cu concediu pentru risc maternal in urma examinarii de catre comisia de expertiza(mentionez ca am facut un tratament de stimulare ovariana inaintea angajarii). Va rog sa-mi spuneti daca dupa data de 08 aug 2010, data la care imi expira durata contractului, voi putea beneficia de somaj, daca nu, ce alte solutii sunt pentru a ramane asigurata pana la termenul legal pentru a intra in prenatal.
P.S..sunt asigurata din 2004 fara nicio zi de intrerupere, de asemenea si sotul meu.
Va multumesc mult!
Anda C.