avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate ana cornelia

Activitate ana cornelia

In OUG 1/2020 se specifica ca detasarile de la provat la stat inceteaza de drept la data aparitiei OUG. Cel care este angajat la stat in conditiile acestea ramane fara servici ? Nu exista o marja de nr. zile, pentru ca salariatul sa isi poata aranja cu serviciul.
Administrator financiar ( contabil ), pensionar limita de varsta conform noii ordonante are dreptul de a cumula pensia cu salariul( este post unic ) ? Mentionez ca lucreaza in invatamantul preuniversitar de stat.
Discuție angajare
contabil in invatamant pensionata la limita de varsta. lucreaza in continuare tot in invatamant ca detasata. Mai are dreptul de a lucra in continuare conform celor declarate de catre noul ministru al muncii Alexandru Violeta ?
Un salariat a decedat in martie 2018 si familia nu a facut masa succesorala. Acum im iunie 2019 mai are drepturi salariale din hotarari judecatoresti si despagubiri civile. Mentionez ca este vorba de un cadru didactic.
Deci in conditiile cand salariatul la aceasta data este in spital cu concediu medical se inceteaza cim pentru pensionare la limita de varsta ? Si anume pe 24.03.2018 implineste varsta de 65 ani cu data de 26.03.2018 inceteaza cim se se depune dosarul de pensionare limita de varsta. Este corect ?
Un salariat intr-o unitate de invatamant de stat a implinit varsta de pensionare la limita de varsta la 65 ani fiind internat in spital, operat avand cod 14. Unitatea i-a intocmit dosarul de pensionare la limita de varsta. Este legal de a intrerupe raportul de munca tinand cont ca la data aceea este internat in spital ? Mentionez ca salariatul nu a facut cerere de pensionare.
am dreptul de a avea cumul de functii, contabil la doua unitati de invatamant avand contract de 8 ore la fiecare?
Discuție Divort, partaj
Buna ziua. In luna august 2014 fiul meu a cumparat un apartament prin prima casa. In luna ianuarie 2015 se casatoreste si la ora actuala au un copil. Ratele la apartament au fost achitate de noi parintii.
Intrebare : In caz de divort sotia are dreptul la casa ?
Singurul punct care se aplica in cazul lor este alin c. Din iunie 2016 de cand a plecat fratele meu nu a mai avut grija de tata.
In contract scrie " ne rezervam dreptul de uzufruct viager asupra intregului imobil ".
Eu nu contest dreptul fratelui meu ci tatal nostru in urma discutiilor vrea sa desfinteze contractul de donatie.