avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate FELICSMED

Activitate FELICSMED

Buna ziua,

La nasterea copilului nu am luat concediu de crestere, ba mai mult, am solicitat bonusul lunar de insertie (500 lei). Daca acum , la 7 luni de la nasterea copilului doresc sa iau concediu postnatal, mai este posibil daca eu deja primesc bonusul de insertie?

Multumesc.
Buna ziua!

Am depus acum 2 zile prin posta o cerere de demisie din cauza neplatii salariilor restante, invocand articolul din codul muncii care atesta dreptul meu de a demisiona fara preaviz.

Angajatorul a refuzat sa inregistreze cererea, contactandu-ma telefonic si amenintandu-ma ca poate reuni o comisie formata din colegi care sa ateste ca nu m-am prezentat la program. Precizez ca nu au fost platite 2 salarii din primavara si doua din vara.

Angajatorul doreste o intalnire fiindca \"nu accepta conditiile cererii\", ci demisia de comun acord. Eu totusi nu mai vreau sa ma intorc in firma, din cauza restantelor salariale si relatiilor tensionante cu directorii.

Ce pot face daca angajatorul a refuzat sa inregistreze cererea iar eu nu m-am mai prezentat la serviciu?

Precizez ca in luna iunie am mai avut o discutie cu directorii care au promis atunci plata salariilor restante, dar de atunci nu s-a mai virat nici un ban, nici macar pentru august si septembrie. Nu am avut instiintari de la angajator, atentionari sau opriri din salariu.
Buna ziua,

Una din firmele cu care am un contract individual de munca part-time cere incetarea contractului de comun acord, in situatia in care nu au virat 4 salarii restante. Si eu doresc incetarea contractului, dar vreau sa-mi primesc banii restanti. Restantele salariale sunt: 2 luni din primavara si ultimele 2 luni.

Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc anticipat!
Multumesc mult pentru raspuns. Dar oare am voie sa am mai multe joburi full time? Nu se sesizeaza ITM-ul si risc sa pierd ori un job ori indemnizatia?

O a doua chestiune: prin venituri se inteleg veniturile salariale fixe sau si bonusurile?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Eu sunt un tanar foarte activ, am doua locuri de munca full time. Intrebarea mea este:
- in cazul in care iau eu concediu paternal voi primi 85% din veniturile incasate atat de la primul cat si de la al doilea loc de munca?

Răspuns la discuția Plata fransiza Casco din salariu
In aceste circumstante ma sfatuiti sa nu aprob retinerea salariala? aceasta retinere salariala o poate face angajatorul automat sau trebuie sa imi dau acordul in scris?
Răspuns la discuția Plata fransiza Casco din salariu
..dar mai este vreun angajator de buna credinta? Conteaza doar banii si cheltuielile cat mai mici, asta insemnand inclusiv oprirea a 30% din salariu pentru plata fransizei la masina.

Exista ... auto avariat in parcare, fara cunoasterea autorului.

P.S. Sunteti si avocat? In caz de nevoie pot apela la serviciile dvs?
Răspuns la discuția Plata fransiza Casco din salariu
Va multumesc mult pentru raspuns. Problema este ca eu am gasit masina usor avariata in parcare, deci eu nu am adus nici un prejudiciu direct firmei. As fi inteles daca as fi provocat eu un accident, atunci ar fi oarecum drept sa platesc 100 de euro fransiza, dar numai daca mi se dovedeste vinovatia. Ar insemna ca de fiecare data cand masina este zgariata, avariata in parcare eu sa platesc, ceea ce nu mi se pare just. Repet, nu am semnat nici un fel de document care sa ma oblige sa achit despagubiri in urma utilizarii autoturismului.

Daca eu nu sunt de acord cu plata acestei sume, mi se poate intrerupe contractul de munca?

Va multumesc anticipat!
Firma la care sunt angajat ca si consultant medical ne-a trimis tuturor celora care avem masini de serviciu o atentionare cu privire la Casco si anume: in caz de dauna ni se vor opri din salariu 100 de euro pentru plata fransizei. Mentionez ca am contract de munca full time, perioada nedeterminata si nu avem in contract stipulate opriri din salariu. Pe de alta parte nu am semnat nici un fel de act aditional sau regulament de utilizare a autovehiculului.

Este legala aceasta oprire salariala si ce lege da dreptul angajatorului sa opreasca bani din salariu? Ce ma sfatuiti?