avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate tulceanul

Activitate tulceanul

m-ar bucura faptul ca vorbele dumneavoastra sa aiba acoperire in practica.acum contestatia mea este la comisia centrala .astept rezultatul . ma va bucura sau nu ,experienta mea se imbogateste !
nu este suficient !!! obligatoriu si adeverinta conform unui ordin din 2008 . vorbesc din experienta .
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
laborant fabrica de nutreturi combinate . in cartea de munca in anul 1997 mi s-a trecut grupa 2 in perioada 1976-1991 . casa de pensii nu ia in considerare inscrisul . lipseste adeverinta conform ordinului 50/90 .asta e pasul 2 dar ei nu recunosc laborantul la grupa 2 de munca .
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
imi puteti explica subiectul procesului ? am facut contestetie la decizie de pensie pentru neluarea in calcul a cartii de munca uunde se specifica incadrarea in grupa 2 pentru perioada 1976-1991. ma astept ca rezultatul contestatiei sa fie negativ si urmeaza procesul . multumesc .
LA ORDINUL 50/90 s-au emis scrisori ale MMPS care specifica locurile de munca incadrate in grupe 1 si 2 de munca . am scrisorile (partiale ) 5527/22 mai 1991 , 155/31.03.1998 , 382/08.11.2000.
ACUM , LA CASELE DE PENSII , DE BAZA SANT ADEVERINTELE . DOCUMENTELE VERIFICABILE - TABELELE CE TREBUIAU INTOCMITE IN MARTIE 1990 - NU EXISTA !!!! nimeni nu emite adeverinte fara acele tabele , chiar daca in cartea de munca sant inscrisuri cu dreptul la grupa de munca ! datorita neglijentei directorului si sef sindicat din martie 1990 acum sufera personalul indreptatit la grupa . si pierd 10-20 % din pensia cuvenita !!!!nici la proces nu exista sanse de reusita fara acele adeverinte . are cineva solutii favorabile in instanta fara adeverinte ?
da dar, lichidatorul a dat adeverintele " din burta " inainte de 2008 !?!? in 2008 a aparut ceva ce punea eliberatorul de adeverinte sa certifice cu tabelul din 1990 , care nu exista !acum nu mai are curajul sa elibereze adeverintele . in proces se va demonstra ca au eliberat adeverinte false si ....ce fac cei ce au folosit adeverinte false in dosarul de pensie ?
si eu ma lovesc de aceeasi situatie ! in martie-aprilie 1990 unitatea trebuia sa intocmeasca un tabel cu angajatii care se incadreaza in grupe de munca , conform ordinului 50/1990. unele unitati nu au intocmit acele tabele ci au inscris dupa aceea grupele in cartea de munca . pana in 2010 casele de pensii luau in calcul numai inscrisurile din carte . acum solicita si acele adeverinte si , la unitatile care nu au intocmit acele tabele in 1990 , nu se pot elibera. ar trebui ca ministerul muncii sa intervina cu un ordin care sa elimine acele adeverinte .
multumesc ! incerc si asta .
ies acum la pensie si nu pot beneficia de grupa de munca 2 pentru ca nu am adeverinta de grupa pentru ca nu se gaseste tabelul ce trebuia facut in martie 90 ,dupa aparitia l 40/90. tabelul nu a fost facut sau s-a pierdut , firma s-a desfiintat in 1997 si lichidatorul nu are acest tabel . in cartea de munca s-a inscris dreptul de grupa dar cei de la pensii cer si adeverinta . ce pot sa fac ?