avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate monicalucanu

Activitate monicalucanu

Buna ziua
Fratele meu infiinteaza un srl-d cu abiect de activitate fast food (franciza take and go, cafea, fara bauturi alcoolice) si un after school.Va rog sa ne ajutati sa gasim codurile caen potrivite in ideea de a aplica si la finantarea de 10000 euro;

Multumesc.
Am avut aceeasi problema cu clientii mei, au incheiat contracte de telefonie mobila, au luat telefon gratuit, dar facturile au uitat sa le mai plateasca.Desi am avut un contract editat de un jurist (intre firma mea si client) si am urmat procedurile legale ptr recuperarea banilor(notificari, somatii , dat in judecata) rezultatul a fost:cheltuiala in plus ptr avocati , cheltuieli postale ...si firma mea in faliment , si datorii de recuperat 200.000 ron.
Asta-i romanul , da teapa cat poate , dar ajungem si noi cei care vrem sa fim corecti cu datorii la altii , la stat ...adica in aceeasi oala- niste tepari.
Daca imi zice cineva ca pot recupera macar jumate din suma ii dau si lui 50%.
Am avut un angajat ptr care am primit subventie un an de zile .Dupa 2 ani am inchis magazinul unde era angajat, datorita crizei(pe decizie apare "ca urmare a restrangerii activitatii, si ca incetarea s-a facut in temeiul art 65 lit 1 legea 53). Este posibil sa returnez banii inapoi?
Daca firma a intrat in insolventa ce se intampla mai departe?
O firma are datorii la stat cca 200.000 ron,stopaj la sursa 60.000 ron datorii la alte societati de 100000., cineva cere insolventa si o obtine, ce se intampla mai departe ?
Mai adaug ca firma nu are bunuri , stocuri ,nimic nu se poate recupera.