avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate valah

Activitate valah

buna ziua

am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care:
- se constata nulitatea absoluta a clauzelor privind comisionul de risc... si "obliga parata la eliminarea acestor clauze din contract"
- "constata ca plata sumei de XXXX CHF este nedatorata si dispune compensarea respectivei sume cu restul debitului, pana la concurenta acestei sume."

Am solicitat bancii sa puna in aplicare hotararea (sa elimine comisionul de risc si sa compenseze sumele achitate) insa nu am primit nici un raspuns. Cei din sucursala locala spun ca inca nu au un raspuns, ca cei din Bucuresti se ocupa, etc. si tot asa de vreo 2 luni.

Intrebarea este: pot apela la un executor judecatoresc ca sa ii oblig sa puna hotararea in executare, avand in vedere ca nu am de luat bani, doar trebuie banca sa faca calcule si sa dispuna compensarea sumelor cu creditul?
As avea de recuperat ~ 9000 CHF achitati ca si comision de risc, iar eliminarea acestuia mi-ar scadea rata destul de substantial....



in cazul in care sunt angajat si in alta parte, mai platesc aceste contributii pt contractul civil?
buna ziua

am cateva nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta:

- in cazul unui contract de colaborare/ prestare servicii (reprezentare comerciala, agent, etc) cu o firma (intre mine ca si persoana fizica/contribuabil si o S.R.L.), trebuie sa inregistrez acest contract la ITM, Administratia Financiara sau altundeva?
- trebuie sa am musai PFA sau sa am vreo autorizare pentru a desfasura aceasta activitate (in principiu reprezentarea unei firme in zona)?
- ce impozit platesc pentru venitul realizat prin acest contract, in cazul in care se retine la sursa (la firma cu care am contractul)? 16% sau doar 10% ?
- trebuie platit si contributie la CAS pentru venitul realizat prin acest contract? (sunt deja angajat cu carte de munca la o alta firma)
- exista si alte taxe/impozite ce trebuie platite?
- va trebui sa completez ceva declaratii privind veniturile realizate prin acest contract? (ex. decl. 200, 070, 020?) Exista vreo data limita de depunere (eventual ce sanctiune exista pt nedepunerea la timp) ?
si in final:
- este acest venit luat in calcul la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului
? Ce documente doveditoare ar trebui sa prezint (e suficienta adeverinta de la SRL-ul respectiv)?

va multumesc anticipat.