Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... obligatia de plata la fondul asigurarilor sociale de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

obligatia de plata la fondul asigurarilor sociale de sanatate

daca sunt angajata cu conventie civila de prestari servicii in conditiile art. 1470-1471 Cod Civil si art. 53 Cod Fiscal atunci am obligatiide plata la fondul asigurarilor sociale de sanatate ?
Aveti obligatie sa platiti contributii la sanatate 5,5% din tot venitul impozabil pe care il obtineti.Singura diferenta cu contractul de munca, unde angajatorul se ocupa de acest demers,este ca la conventia civila trebuie sa mergeti dvs sa va platiti contributiile.
Baza legala a acestei contributii o gasiti in Legea 95/2006, art. 257 si Ordinul CNAS 617/2007.
in cazul in care sunt angajat si in alta parte, mai platesc aceste contributii pt contractul civil?
valah, utilizator