avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate Benko Katalin

Activitate Benko Katalin

Discuție inrebare
Buna ziua. Am o intrebare, daca emit adeverinta de angajator salariatiilor pe perioada determinata (ex. de la 31.03.2020-01.05.2020) langa adeverinta completez zilnic ordin de deplasare, mai trebuie completat si declaratie pe propria raspundere?
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Am primit de la furnizor o factura care contine tocatura de lemn,( tocatura se considera deseuri de lemn, este purtator de tva )
furnizorul a intocmit factura cu valoarea totala, de 2975 lei , baza este de 2500 lei la care se adauga tva in valoare de 475 lei.Pe factura apare ca se retine 2% fond mediu , insa nu este scazuta din suma totala ,numai mentionata.
Intrebarea mea este urmatoare: furnizorul are obligatia sa emite factura cu fondul de mediu calculat in suma si scazut ca sa se evidentieze clar suma retinuta ? Eu ca cumparator cum contabilizez factura primita, daca nu este mentionata cota de 2%? Din suma totala retin 2% sau din baza?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția problema
Noul proprietar nu are dovada cumpararii spatiului deoarece nici proprietarul precedent nu a avut ,ei s-au inteles verbal ca spatiul detinut de vechiul proprietar sa -i revina noului proprietar.
Mentionez ca nici un locatar cine detine astfel de spatii nu are dovada cumpararii.
Discuție problema
Buna ziua. Asociatia noastra de proprietari se confrunata cu urmatoarea problema. S-a vandut un apartament , fostul proprietar a vandut si o boxa pe care le-a detinut si pentru care vecinul care are peretele comune cu boxa respectiva a depus o cerere la asociatie pentru a intra in posesia boxei ,deoarece considera ca spatiul este incalzit de el, si are dreptul la acel spatiu. Ca urmare vecinul a taiat lacatul de pe boxa si a intrat in posesia ei (mentionez ca in boxa erau lucrurile noului proprietar). Problema este ca noul locatar considera ca a cumparat spatiul impreuna cu apartamentul si ca vecinul a violat spatiul personal.
Va rog sa ma ajutati cu o solutie sa rezolvam acest caz ,deoarece suntem o asociatie mica cu 25 de locatari ,neavind un consilier juridic.
Va multumesc anticipat!