Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... problema
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

problema

Buna ziua. Asociatia noastra de proprietari se confrunata cu urmatoarea problema. S-a vandut un apartament , fostul proprietar a vandut si o boxa pe care le-a detinut si pentru care vecinul care are peretele comune cu boxa respectiva a depus o cerere la asociatie pentru a intra in posesia boxei ,deoarece considera ca spatiul este incalzit de el, si are dreptul la acel spatiu. Ca urmare vecinul a taiat lacatul de pe boxa si a intrat in posesia ei (mentionez ca in boxa erau lucrurile noului proprietar). Problema este ca noul locatar considera ca a cumparat spatiul impreuna cu apartamentul si ca vecinul a violat spatiul personal.
Va rog sa ma ajutati cu o solutie sa rezolvam acest caz ,deoarece suntem o asociatie mica cu 25 de locatari ,neavind un consilier juridic.
Va multumesc anticipat!
Boxa este trecuta in actul de proprietate? Daca da, este a noului proprietar.
Buna ziua,
Nu vad calitatea Asociatiei de Proprietari in a rezolva o problema intre doi proprietari ai Asociatiei!!!! Nu are ce cauta Asociatia in conflictul dintre cei doi!!
Proprietarul are dreptate ca i s-a violat proprietatea in conditiile in care poate face dovada cumpararii acelui spatiu al boxei.
Noul proprietar nu are dovada cumpararii spatiului deoarece nici proprietarul precedent nu a avut ,ei s-au inteles verbal ca spatiul detinut de vechiul proprietar sa -i revina noului proprietar.
Mentionez ca nici un locatar cine detine astfel de spatii nu are dovada cumpararii.
Pentru analiza si eventual raspuns precizati aspecte relevante
Afirmati
fostul proprietar a vandut si o boxa pe care le-a detinut

Este diferenta semnificativa de drepturi intre dreptul de proprietate si dreptul de detinere
Daca vanzatorul nu a avea calitatea de proprietar asupra boxei pe cale de consecinta nu avea dreptul sa dispuna de respectivul spatiu dupa propriul interes
Daca vanzatorul nu a prezentat documente legale care sa ateste calitatea de proprietar asupra boxei nu poate ridica pretentii asupra respectivului spatiu,care de regula reprezinta parte comuna condominiu