avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate flory2v

Activitate flory2v

As vrea sa stiu daca pot schimba desfasurarea sediului la PFA, acum in luna ianuarie 2016. Activitatea pfa-ului meu in prezent, este scris in certificatul constatator ca se desfasoara intr-o camera in apartamentul unde stau. Eu sunt angajata cu 4 ore si imi desfasor activitatea la firma care sunt angajata, nu acasa unde este sediul PFA-ului. Intreb asta pentru ca doresc sa nu platesc impozitul de 20 ori mai mult , conform legii aplicata de anul acesta 2016.
Daca pot asta inseamna ca trebuie sa merg la Registrul comertului si sa depun o declaratie ca imi desfasor activitatea la adresa firmei unde sunt angajata?
Astept un raspuns. Multumesc.
Răspuns la discuția Debransare urgenta...
suntem numai 3 apartamente pe scara fara centrala , restul au centrala, nu se pot pune repartitoare.... si 80 mil nu am de unde sa -i platesc acuma...Si daca fac esalonarea asta cu asociatia , o sa vrea sa ma debranseze acum? Si centrala si tot ce trebuie pentru instalatie le pot cumpara in rate, ca nu am bani asa multi deodata...
Răspuns la discuția Debransare urgenta...
cam 80 mil de lei, vechi...pe mine asta m-ar framanta daca imi va da acordul de debransare asociatia, pentru ca am si un copil mic de 1 an si nu-l pot tine in frig la iarna si banii de platit toti o data nu am de unde..dar anul viitor avand centrala imi va fi mai usor de platit la asociatie ...Se poate face un acord scris cu asociatia,ca sa-mi dea acordul pt debransare, e bine de facut pentru plata la intretinere ? Si inca ceva...mai am timp avand in vedere ca suntem la inceputul lui septembrie , pentru debransare ?
Răspuns la discuția Debransare urgenta...
deci e obligatoriu acordul asociatiei...dar daca nu-mi va da cordul pt ca am datorii ce voi face la iarna,..pentru ca iarna trecuta nu au dat caldura ..voi sta in frig?? macar sa-mi aprobe debransarea si ma voi incalzi cu radiatoare electrice si gata...
Răspuns la discuția Debransare urgenta...
dar daca ma duc la sociatie si le cer sa ma debranseze , pentru ca nu mai vreau caldura la iarna de la ei, ma vor debransa cu datoriile care le am???
Buna ziua. As avea si eu niste intrebari legate de debransare. As vrea sa ma debransez de la agentul termic (apartament cu 3 camere), dar am o datorie la intretinere , ceea ce cred ca ma va impiedica. Nu am de unde sa platesc toti banii o data, pe parcursul anului viitor voi achita suma , daca mi-as pune centrala. Imi va fi mai bine si mai usor sa platesc 150 lei la gaz si 2 mil la intretinere/luna , decat 6 mil pe luna la iarna,la intretinere. Daca ma debransez eu personal, ce consecinte am dupaia? Pentru debransarea ar trebui sa ma duc la asociatia de locatari sa le cer acordul?sau cum trebuie sa procedez?? Pentru dosarul de gaz nu ar fi probleme , as rezolva in 2 saptamani. Astept raspunsuri .Multumesc
Am si eu o nelamurire in legatura cu calculul pentru indemnizatie....Venitul de la firma la care sunt angajata este de 11.029 lei pe cele 12 luni, dar mai am un PFA de la care am venit de 23.344 lei in ultimele luni. Am inmultit suma respectiva cu 70% si dupaia am impartit-o cu 12 luni ca sa-mi dea suma cuvenita pe luna , ceea ce mi-a rezulatat e 2005,12 lei/luna. Am primit banii de la stat , numai ca sunt mai putini fata de cum am calculat eu, si anume 1050lei/luna . Oare sa fi gresit eu la calcul sau cei de la directia de asistenta comunitara au gresit calculul? Astept raspunsuri ? Multumesc.
Răspuns la discuția Proces de divort...
El nu a fost de acord la proces cu divortul. Si dupa rezultatul care ia la venit de la proces el a facut recurs dar a fost respins . Al doilea proces a fost respins si dat la rejudecata din nou.
Daca nu ma prezint la un proces de divort deschis de mine, ce urmari ar fi pentru mine. A fost un proces dar a fost dat la rejudecare din nou. Eu nu as mai putea sa particip din nou la un proces deoarece voi fi plecata din tara. Daca nu ma prezint la procesul redeschis ce se va intampla? Si daca inchid procesul de divort care ar fi urmarile?Astept raspuns . Multumesc.
As avea si eu niste nelamuriri in privinta indemnizatiei pt copil, daca se poate sa-mi raspunda cineva
1 )Daca am terminat cele 126 de zile de pre si post natal, in cat timp trebuie sa-mi fac dosarul pt indemnizatie? Eu auzisem ca in cel mult 60 de zile de cand am terminat cele 126 de zile. (am terminat cele 126 de zile de pre si post natal pe 4 decembrie 2010)
2) Am trimis adeverintele pentru completare dosar indemnizatie copil, la contabil la locul meu de munca (le-am trmis pe 10 decembrie 2010) . In cat timp trebuie sa m-i le dea inapoi completate adeverintele , conform legii? Sediul e la Bucuresti si eu sunt din iasi , sunt angajata la o filiala in Iasi ; adeverintele le-am trimis la Bucuresti. Astept raspuns. Multumesc