avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_d_a

Activitate mihaela_d_a

Sunt angajata la o firma cu Contract pe perioada nedeterminata de 5 luni, nu am avut perioada de proba m-au angajat direct pe perioada nedeterminata. Am gasit un job mult mai bun si mi-am dat demisia dar in demisie am scris ca nu pot sta in perioada de preaviz decat 9 zile calendaristice nu 20 zile lucratoare cum este prevazut in contractul de munca. Patronul nu a vrut sa-mi semneze sau sa-mi inregistreze demisia. Eu oricum sunt hotarata sa plec dupa cele 9 zile. Ce poate sa-mi faca?
Răspuns la discuția Patroni hoti
Inspectia muncii ce ar putea sa le faca? Ei si-au inceput activitatea in ianuarie 2013 si desi au un numar mediu de 4 angajati au peste 12 conctracte de munca incetate, oamenii vin stau cam maxim 3 luni si cand vad ca patronul nu le plateste salariul pleaca, individul a reusit sa gaseasca o portita sa scape de cheltuielile cu salariile. Pana acum au 3 reclamatii facute la ITM. Cum poate fi oprit, el continua sa faca angajari. Ce o sa-i faca Inspectia Muncii daca ITM-ul nu a facut nimic. Poate sa-i inchida activitatea?
Răspuns la discuția Patroni hoti
La confllictele de munca trebuie sa platesc un avocat sa mi-i se da un avocat din oficiu. Nu am bani sa platesc un avocat, asa cum v-am spus nu mi-a platit salariul de 2 luni.
Răspuns la discuția Patroni hoti
Inspectia Muncii sau Ministerul Muncii nu il pot opri? El angajeaza oameni cu forme legale dar nu le plateste salariile atunci oamenii sunt nevoiti sa plece. Are peste 10 contracte de munca incheiate de la inceputul anului si 4 reclamatii la ITM si vad ca nimic nu-l opreste.
Răspuns la discuția Patroni hoti
Se pare ca ITM-ul nu vrea sa faca nimic (spaga, pila...) sau nu poate daca a venit de 2 ori si individul asta isi continua inselaciunile fara probleme. El lucreaza legal, adica plateste contracte de munca dar nu plateste salariile. Daca omul nu are contract de munca angajatorul primeste amenda dar daca nu e platit.... nu intereseaza pe nimeni. Asa e?
Discuție Patroni hoti
Acum 3 luni m-am angajat la o firma, societatea isi incepuse activitatea de putin timp din decembrie 2012. Fiind angajata pe postul de secretara am vazut ca din decembrie si pana in iunie cand m-am angajat eu ei isi schimbasera de 2 ori toti angajatii, aveau 9 contracte de munca incheiate, oamenii plecau pentru ca nu li se platea salariul. Patronul asa proceda, ii angaja legal si ii muncea pana oamenii nu mai suportau si plecau singuri daca nu erau platiti. Uni au sesizat ITM-ul, au venit de 3 ori in control. Acum ce credeti... am urmat eu, am de recuperat banii inca din luna august. Ce pot sa fac? Nu pot sa-l dau in judecata pentru ca nu am bani de avocat dar vreau cumva sa-l opresc. Va rog dati-mi un sfat.
Firma la care am lucrat nu mai are activitate din 2010, sediul social il avea intr-o hala inchiriata de unde au fost dati afara ca nu si-au platit chiria, administratorul firmei e cetatean italian si nu locuieste in romania. Ce sa fac, cum sa sesizez ITM-ul, unde ii trimit? Cum fac dovada ca am cerut aceasta decizie si a refuzat sa o dea. Si daca ii amendeaza ITM-ul ce? Ei oricum cred ca au zeci de amenzi si de procese ca erau rau platnici.
Am fost la Oficiul Registrului Comertului si am aflat ca firma nu e in lichidare. Administratorul firmei a mintit ca ar fi in lichidare, mai am vreo solutie de unde pot lua decizia de incetarea a c.i.m. pentru a putea beneficia de somaj? Ce pot face?
Cum aflu cine e lichidatorul? Am intrebat fostul administrator si mi-a spus ca nu stie.
Am fost in concediul pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani in acest timp firma la care lucram a intrat in procedura de faliment, as vrea sa-mi depun dosarul pentru ajutorul de somaj, cei de la somaj mi-au cerut o decizie data de firma ca nu mai au nevoie de mine, fostul administrator al firmei mi-a zis ca nu mai poate sa-mi dea aceasta decizie ca nu mai are nici un drept de semnatura daca firma e in faliment. Se poate sa-mi accepte dosarul de somaj fara decizia asta. Cum sa procedez?