avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Activitate baciu loredana

Activitate baciu loredana

Discuție somaj
tocmai am iesit din maternitate si firma la care lucram m-a dat in somaj
la semnarea contractului de somaj am aflat ca am dreptul la doar 6 luni de somaj
pe cartea de munca am peste 8 ani de munca
care sunt criteriile de acordare a somajului si dupa cati ani de munca se da 1 an somaj?
multumesc
Discuție somaj
in 9 sept copilul meu a implinit 2 ani si normal ar fi trebuit sa merg la lucru dar postul meu a fost redus
angajatorul si voi ramane in somaj
dar angajatorul a spus ca prin concediere trebuie sa stau 20 de zile in preaviz si abia apoi sa-mi depun actele pt somaj
este adevarat sau pot sa merg sa-mi scot cartea de munca si sa depun actele mai repede?
multumesc
in urma cu o luna firma de telefonie fixa cu care aveam contract pana in decembrie anul acesta mi-a reziliat contractul din cauza intarzierilor la plata si acum daca vreau sa nu platesc taxele de reziliere trebuie ,conform celor spuse de ei,sa imi refac abonamentul la aceeasi suma si tot pe perioada de 3 ani cat a fost inainte ,daca nu vreau atunci trebuie sa platesc o suma mare pentru ca nu am respectat contractul!
nu mi se pare corect cu toate ca am intarzi8at cu plata abonamentului ,cand am mers sa platesc o parte din el mi-au spus ca mi-au desfiintat abonamentul si reziliat contractul si mai aveam f putin de platit
se poate face ceva in baza noii legi,sau legea se aplica numai pentru contractele care se vor face de acum inainte?
multumesc
acest lucru inseamna sa stau acasa cu copilul inca 1 an dar sa nu am nici un venit?cfp inseamna concediu fara plata daca am inteles bine? alta solutie nu exista?
va multumesc
buna ziua as avea si eu o intrebare
copilul meu implineste 2 ani in 9 septembrie si eu ar trebui sa ma intorc la munca
din pacate nu am in grija cui sa las copilul cat sunt la munca si nici la camin nu mi-l primeste pana la 3 ani
cat timp ar trebui sa ma intorc la munca ca sa pot beneficia de somaj si sa ma raman acasa cu copilul meu
multumesc
si daca angajatorul nu doreste sa ma dea in somaj se poate face ceva? nu am posibilitatea financiara sa raman acasa fara nici un venit!
as avea cum sa intru in somaj daca angajatorul nu vrea sa ma dea in somaj?
sper ca m-am exprimat destul de bine ca sa fiu inteleasa!